Czy padnie rekord? Oszałamiająca estymacja obrazu Kandinskiego
03.09.2012
Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne
Dom aukcyjny Christie’s ogłosił istotną dla kolekcjonerów sztuki współczesnej informację, związaną z bardzo oczekiwaną aukcją Evening Sale of Impressionist and Modern Art, która ma odbyć się 7 listopada w Nowym Jorku. Na sprzedaż bowiem ma zostać wystawiony wartościowy obraz Studie für Improvisation 8 (olej na tekturze przeniesiony na płótno,98 x 70 cm, 1909) autorstwa rosyjskiego malarza Wassilyego Kandinskego.
Światowy rynek sztuki został dość mocno poruszony informacją o rekordowej estymacji, w ramach której szacuje się, że praca ta może zostać sprzedana za 20-30 mln dolarów i tym samym pobić najwyższy rekord aukcyjny uzyskany przez pracę Kandinskego – w 1990 roku w ramach sprzedaży obraz Fugue (1914) uzyskał cenę 20,9 mln dolarów. Uznaje się, że rekordowy szacunek został uzależniony zarówno od wyjątkowości samej pracy, jak i też od jej popularności – warto bowiem zaznaczyć, że wystawiana była na licznych europejskich wystawach. Studie für Improvisation 8 pochodzi z kolekcji Volkart Foundation, charytatywnej organizacji założonej przez Volkart Brothers. Od 1960 roku obraz przebywał w Kunstmuseum Winterthur w Szwajcarii, a także uczestniczył w licznych wystawach organizowanych przez takie muzea jak: Tate Modern, Kunstmuseum Basel, Beyeler Fondation i Musee des Beaux-Arts w Montrealu. W prasie branżowej podkreśla się, że wpływy, jakie zostaną uzyskane ze sprzedaży obrazu wspomogą charytatywną działalność fundacji.
W 2008 roku – również w trakcie listopadowej aukcji – Christie’s do sprzedaży wystawiło Studie für Improvisation 3 i mimo nadciągającego kryzysu gospodarczego obraz został wylicytowany za kwotę 16,9 milionów dolarów – był to drugi pod względem wysokości rekord, jaki został osiągnięta na aukcji. Według Brooke Lampley z Christie’s, z punktu widzenia kolekcjonera obrazy pochodząc z serii Improwizacje są cennym zbiorem realizacji, będących jednymi z najbardziej istotnych i innowacyjnych prac awangardowej ery. Dzięki tym obrazom bowiem Kandinsky zapoczątkował zmianę w tradycyjnym myśleniu o obrazie i zastanych, przez lata ustalonych granicach artystycznego wyrazu. Dzięki teoretyczno-filozoficznym rozważaniom o dziele sztuki, które zostały zawarte w książce O pierwiastku duchowym w sztuce (The Spiritual in Art) – uważanej obecnie za pierwszy podręcznik czy traktat o podstawach sztuki abstrakcyjnej – wprowadził nowe teorie i postulaty, a także odmienne elementy stylistyczne, takie jak: forma, kolor, temat, a przede wszystkim impuls artystyczny prowadzący do spontanicznego działania. Faktycznie jest to istotne by idąc tropem myślenia specjalistów zauważyć, jak bardzo pojęcie sztuki abstrakcyjnej ewoluowało od czasów działalności takich pionierów jak Kandinsky właśnie.
Studie für Improvisation 8 choć wielokrotnie wystawiane w muzeach całej Europy, nigdy nie było eksponowane w Stanach Zjednoczonych, zapewne dlatego też poprzedzająca aukcję wystawa w Christie’s Rockefeller Center Gallery będzie prawdziwą gratką dla fanów sztuki współczesnej. A czy padnie rekord? O tym przekonamy się w już w listopadzie.
Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Opracowane na podstawie: artdaily.com, christies.com