szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jesienna wystawa prac Dürera w wiedeńskiej Albertinie

11.09.2012

Magazyn

Albrecht Dürer Bildnis Kaiser Maximilians I., um 1519 Albertina, Wien

Albrecht Dürer
Bildnis Kaiser Maximilians I., um 1519
Albertina, Wien

Cesarz Maksymilian I (1459-1519) – wielki miłośnik własnego wizerunku i zleceniodawca Albrechta Dürera – tak tego władcę, jednego z twórców potęgi dynastii Habsburgów zaprezentuje najnowsza wystawa w wiedeńskiej Albertinie.

 Albertina ma w swoich zbiorach wiele znaczących dzieł, których inicjatorem był cesarz Maksymilian. Oglądać je można od 14. września 2012 do 06. stycznia 2013 na wystawie „Cesarz Maksymilian I i sztuka czasów Dürera”. Wystawa obejmuje łącznie 340 dzieł artystów tworzących ok. 1500 r., głównie Albrechta Dürera, Albrechta Altdorfera, Hansa Burgkmaira i Bernharda Strigla.

Wśród całej ekspozycji z pewnością na największą uwagę zasługuje „Pochód triumfalny” namalowany przez Altdorfera i jego współpracowników. Ten bezcenny fryz na pergaminie o pierwotnej długości 100 metrów, do dzisiaj zachowany jako arkusz 50-metrowy, zostanie po czasochłonnej renowacji i konserwacji zaprezentowany wiedeńskiej publiczności po raz pierwszy. Tak jak niegdyś miał możliwość zobaczyć go sam cesarz, a posłuży do tego specjalnie przystosowana 54-metrowa witryna.

 Zlecając liczne obrazy, grafiki, druki i rzeźby Maksymilian wystawił swojej dynastii imponujący pomnik. Był też pierwszym władcą, który zlecone przez siebie dzieła stosował w celach propagandowych.

Kolejne eksponaty ze zbiorów Albertiny oraz wartościowe obiekty wypożyczone z międzynarodowych muzeów takich jak: Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Muzeum Państwowe w Berlinie pokazują zróżnicowany i żywy obraz cesarza Maksymiliana I, władcy, który między innymi poprzez sztukę zapewnił sobie nieśmiertelność.

 

Bliższe informacje na stronie: www.albertina.at

„Cesarz Maksymilian I i sztuka czasów Dürera“

14.09.2012 – 06.01.2013

Albertina

Źródło: Materiały prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.