szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Rękopis Mickiewicza na 102. Aukcji Antykwarycznej

10.10.2012

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce

Odręczny podpis Adama Mickiewicza, źródło:RARA AVIS

Odręczny podpis Adama Mickiewicza, źródło:RARA AVIS

20 października 2012 roku, w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się  102. Aukcja Antykwaryczna starych książek, kartografii, fotografii i plakatów, Antykwariatu RARA AVIS. Obiekty wystawione będą do wglądu, od godz. 8.00, a licytacja rozpocznie się  o godz. 11.00.

Wśród najciekawszych, które trafią pod młotek na szczególne wyróżnienie zasługuje rękopiśmienny, nieznany list Adama Mickiewicza do Jeana Antoine’a Letronne’a, datowany 26 kwietnia 1841 r. w Paryżu. List nie figuruje w żadnym wydaniu korespondencji wieszcza, nie wspomina o nim także tom „Kroniki życia i twórczości Mickiewicza” poświęcony okresowi pracy Mickiewicza w Collège de France ( Z. Makowiecka „Mickiewicz w Collège  de France”, War. 1968). Rękopisy Mickiewicza trafiają do sprzedaży niezwykle rzadko,  a te niepublikowane i nieznane stanowią antykwaryczne rarytasy najwyższej próby.

Opis katalogowy listu:

Pozycja 154.[MICKIEWICZ Adam]

Rękopiśmienny, nieznany list Adama Mickiewicza do Jeana Antoine’a Letronne’a, dat. 26 IV 1841  w Paryżu (Rękopis w jęz. francuskim na jednej stronie form. 20,6×13,1, dwie strony czyste, na czwartej stronie adres odbiorcy ręką autora listu. Cienki, kremowy papier listowy. Mickiewicz informuje o swojej niedyspozycji, która nie pozwoli mu wygłosić zapowiedzianego na dzień następny (27 IV) wykładu. Mickiewicz zmuszony jest przełożyć termin prelekcji na przyszły tydzień. Wspomina także o męczącej go grypie. List nie figuruje w żadnym wydaniu korespondencji wieszcza, nie wspomina o nim także tom „Kroniki życia i twórczości Mickiewicza” poświęcony okresowi pracy Mickiewicza w Collège de France (Z. Makowiecka „Mickiewicz w Collège de France”, War. 1968). Na zły stan zdrowia poeta narzekał także w liście do W. Platera z tego samego dnia, dodając „Wątpię, abym mógł napisać artykuł, o którym mówiłeś”. Tak więc choroba uniemożliwiła Mickiewiczowi wygłoszenie wykładu oraz napisanie tekstu zapewne do „Dziennika Narodowego”. Tymczasem  w liście S. Witwickiego do B. Zaleskiego z 2 V czytamy: „W przeszły poniedziałek [a więc 26 IV] dawał Chopin koncert, który mu jak najszczęśliwiej się powiódł, byliśmy z Adamem”. Z. Makowiecka we wspomnianej powyżej pracy informacje o chorobie Mickiewicza opatrzyła uszczypliwym komentarzem: „Grypa nie była widać ciężka, bo nie przeszkodziła bytności na koncercie”

List kierowany do J. A. Letronne’a, administratora (rektora) College de France, gdzie od 1840 katedrą slawistyki kierował Mickiewicz i gdzie wygłosił cykl wykładów o literaturze słowiańskiej (1840-1844). Przełożony przez Mickiewicza wykład nosi numer XXVI kursu I i dotyczy zasięgu języka ruskiego i polskiego oraz życia i dzieł Jana Długosza; został wygłoszony 4 V 1841, czyli zgodnie  z sugestią zawartą w prezentowanym tu liście

List zachował się w dobrym stanie. Widoczne są ślady złożenia (co naturalne przy tego typu obiektach) oraz załamania arkusza, lakowa pieczęć zamykająca list nie dochowała się. Rękopisy Mickiewicza trafiają do sprzedaży niezwykle rzadko, a te niepublikowane i nieznane stanowią antykwaryczne rarytasy najwyższej próby).

cena wywoławcza: 98.000.-

 

Na aukcji znajdą się ponadto:

  • Oryginalny afisz informujący o utworzeniu krakowskiego getta, dat. Kraków 3 III 1941

Pozycja 421. ZARZĄDZENIE.

Przedmiot: Utworzenie dzielnicy mieszkaniowej dla żydów w Krakowie. Ze względów zdrowotnych i policyjnych konieczne jest umieszczenie ludności żydowskiej miasta Krakowa w osobnej dzielnicy […]. Zarządzam wobec tego: […] Zakazuje się bez wyjątku żydom mieszkać poza żydowską dzielnicą mieszkaniową […]. Ludność nieżydowska, mieszkająca w obrębie żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej, winna […] przenieść swoje miejsce zamieszkania do dzielnicy Kazimierz […]. Ludności nieżydowskiej zabrania się udzielać żydom pomieszczenia […]. Przekroczenie tego zakazu pociąga za sobą konfiskatę mieszkania […]. Kraków 3 III 1941. [Podp.] Szef Okręgu Krakowskiego Dr. Wächter, Gubernator (Druk jednostronny po niemiecku i polsku na ark. 63×91,5 cm. Papier w kolorze pomarańczowym. Oryginalny afisz informujący o utworzeniu krakowskiego getta przez niemieckie władze okupacyjne. Jeden z punktów zarządzenia określa dokładnie jago granice. Naddarcia i niewielkie ubytki dolnej krawędzi arkusza, ślady złożenia, ośmiokrotne otwory dziurkaczem (afisz został złożony, a następnie przedziurkowany przy krawędzi złożenia). Rzadkie.

Krakowskie getto powstało 3 III 1941 decyzją gubernatora dystryktu. Na niewielkiej przestrzeni przebywało początkowo kilkanaście tysięcy, później aż 20 tysięcy Żydów. Stopniowo władze niemieckie zaostrzały przepisy regulujące życie w getcie; za jego nielegalne opuszczenie groziła kara śmierci, przeprowadzono kilka akcji wysiedleńczych przewożąc tysiące Żydów do obozów zagłady. Getto zlikwidowano w III 1943 deportując jego mieszkańców do Auschwitz i obozu w Płaszowie).

Cena wywoławcza: 2.400.-

oraz

  • Pierwsze wydanie „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza (Warszawa 1900) – jednej
    z najbardziej poczytnych jego powieści.

Cena wywoławcza: 600,- zł

 

  • Niepublikowany rękopis przewodnika po Lublinie pt. „Historyczne pamiątki miasta Lublina” autorstwa Gracjana Wereżyńskiego z 1892 r. Obszerna i niezwykle interesująca monografia zawierająca historię miasta i opisy poszczególnych zabytków.

Cena wywoławcza 980,- zł

 

  • Rękopiśmienny „Pamiętnik z czasu wojny 1914/15” porucznika Legionów Franciszka Pększyc-Grudzińskiego w odpisie sporządzonym w 1916 r. przez jego ojca. Całość pamiętnika nigdy nie ukazała się drukiem, niewielkie fragmenty podał Juliusz Kaden Bandrowski w 'Zapiskach porucznika Pększyca-Grudzińskiego’ (Kraków 1915).

Cena wywoławcza:  980,- zł

 

  • Dwuczęściowy plakat autorstwa Zygmunta Anczykowskiego do filmu „Kanał” z 1957 r. – pierwszego polskiego filmu poruszającego tematykę powstania warszawskiego. Reżyserował Andrzej Wajda. Bardzo rzadkie!

Cena wywoławcza: 1.800,- zł

Materiały prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.