szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Aukcja kolekcji dzieł z kości słoniowej

17.10.2013

Aukcje, Polska

26 października w Warszawie odbędzie się aukcja, na której pod młotek pójdzie 85 dzieł rzemiosła wykonanych z kości słoniowej, pochodzących z Chin, Japonii, Indii oraz Afryki. Wszystkie obiekty należą do jednej, budowanej przez lata prywatnej kolekcji. Taka oferta to niezwykła rzadkość nie tylko w skali polskiego, ale i europejskiego rynku antykwarycznego.

Na przełomie XIX i XX wieku orientalne drzeworyty oraz artefakty wykonane z kości słoniowej były obowiązkowym elementem kolekcji zwolenników „nowej sztuki”. Japońska estetyka zrewolucjonizowała ówczesne postulaty rządzące sztuką. Dowodem niezwykłego kunsztu orientalnych rzeźb są prezentowane na aukcji obiekty. Nadchodząca licytacja jest również rzadką szansą do kontynuacji wielkiej tradycji kolekcjonerstwa orientalnych dzieł sztuki z przełomu XIX i XX wieku.

Para Figur Bogini Guanyin, DESA Unicum

Para Figur Bogini Guanyin, DESA Unicum

Aukcja kolekcji rzeźby słoniowej jest zupełną nowością na gruncie polskiego rynku antykwarycznego. Przygotowany katalog został podzielony na dwie części: chińską oraz japońską. Cechą charakterystyczną plastyki Państwa Środka jest imponująca precyzja wykonania. W tym niezwykle trudnym do obróbki materiale, jakim jest kość słoniowa, chińscy mistrzowie upamiętniali postaci taoistycznych bogów, historycznych bohaterów oraz zajęcia zwykłych ludzi. Przykładem najwyższego kunsztu opracowania materiału są rzeźbione słoniowe rogi, które zachowując swój naturalny kształt przeobrażają się w wizerunki taoistycznych bogiń, ażurowe przedstawienia widoku chińskiego miasta, czy feniks trzymający w dziobie latarnię. Japońskie rzeźby charakteryzują się natomiast dynamicznym upozowaniem oraz żywą mimiką postaci. Bohaterowie orientalnych rzeźb byli często traktowani z dużą dozą humoru. Legendarny wojownik Musashi Miyamoto, twórca szkoły walki dwoma mieczami, został ukazany w zabawnej scenie potyczki z wilkami. Figurka jest ponadto wykonana z rzadkiego materiału – kości wieloryba o gładkiej i lśniącej powierzchni. W ofercie aukcji znalazły się również figurki typu netsuke – czyli słynne zapinki do tradycyjnego kimona o najróżniejszych, często zaskakujących formach. Małe dzieła sztuki, mierzące maksymalnie 8 cm, urzekają naturalnością przedstawienia oraz kunsztem wykonania.

Ceny wywoławcze plasują się w przedziale od 500 zł za japońskie netsuke do 80 000 zł za monumentalne podwójne figury chińskich bogiń.

Aukcja Kolekcji Rzeźby z Kości Słoniowej odbędzie się 26 października 2013 (sobota), godz. 14 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę aukcyjną można oglądać od 14 października. Szczegółowe informacje oraz pełna oferta aukcji dostępne na stronie internetowej DESA Unicum. 

Fot. Scena Z Przedstawieniem Bogini Guanyin, DESA Unicum.

Źródło: info. prasowa

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.