szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jak zostać aukcjonerem dzieł sztuki? 10 krótkich porad

22.07.2014

Dla początkujących, Kolekcjonowanie od podstaw

Jeżeli ktoś chce wiązać swoją zawodową przyszłość ze światem sztuki ma kilka dróg do wyboru. Może zostać artystą, krytykiem, kuratorem, konserwatorem, ale także i rzeczoznawcą oraz aukcjonerem sprzedającym lub doradzającym kolekcjonerom, jak mają zainwestować swój kapitał. Rynek sztuki na świecie generuje ogromne dochody i staje się rozwija. To oznacza, że jest zapotrzebowanie na odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z różnych, współdziałających ze sobą gałęzi tego rynku. Zaprezentujemy 10 krótkich porad, jak zostać zawodowym aukcjonerem dzieł sztuki (nie tylko w Polsce, ale i za granicą).

KROK 1. Udział w aukcji

Podpatrywanie najlepszych to świetna lekcja dla początkujących. Będzie to też idealny moment, aby stwierdzić, czy rzeczywiście prowadzenie aukcji to nasz wymarzony zawód. Wzięcie osobistego udziału w aukcji pozwoli ocenić, jakimi umiejętnościami – również interpersonalnymi – powinien wykazywać się aukcjoner.

KROK 2. Dyplom z historii sztuki

Aby zostać aukcjonerem dzieł sztuki podstawą jest uzyskanie kierunkowego wykształcenia. W tym wypadku nie należy jednak poprzestać na dyplomie magistra. Warto doktoryzować się i korzystać z międzynarodowych stypendiów. W ten sposób możemy stworzyć konkurencyjne portfolio.

KROK 3. Szkoła aukcyjna

W Polsce nie ma jeszcze tak dużego zapotrzebowania na profesjonalnych aukcjonerów, toteż większość placówek edukacyjnych nie ma w swojej ofercie odpowiedniego programu dla przyszłych pracowników domów aukcyjnych. Jeżeli mamy możliwości finansowe, najlepiej spożytkować je, zapisując się do zagranicznej szkoły aukcyjnej – np. w USA zarejestrowanej w NAA (National Auctioneers Association) lub w Wielkiej Brytanii.

KROK 4. Szkoła biznesowa

Profesjonalny aukcjoner zna się na mechanizmach rynkowych, ma wiedzę z marketingu i handlu oraz orientuje się doskonale w konkretnych zagadnieniach prawnych i podatkowych. Zdobycie takiej wiedzy zdecydowanie ułatwi nam uniwersytet kształcący ekonomistów.

KROK 5. Bycie na bieżąco

Czytanie raportów, katalogów oraz orientowanie w wydarzeniach, nowościach, nadchodzących aukcjach to podstawa, która jest często pomijana. Jednak aby odnieść rzeczywisty sukces, trzeba być ekspertem w swojej dziedzinie. Nie wystarczą półśrodki i powierzchowna wiedza, trzeba również być na bieżąco i śledzić zmieniające się trendy.

KROK 6. Ciężka praca kluczem do sukcesu

„Bez pracy nie ma kołaczy” to stare polskie przysłowie, które idealnie sprawdza się również na rynku sztuki. Kierunkowe zatrudnienie, pozyskiwanie nowych kontaktów to tylko początek. Praca w domu aukcyjnym to praca zespołowa, dlatego najlepszą drogą do awansu jest budowanie dobrych relacji z otoczeniem, otwartość na krytykę i umiejętność wyciągania wniosków z własnych błędów, a przede wszystkim ciężka praca – a to wszystko po to, aby stać się prawdziwym fachowcem.

KROK 7. Wystawy dzieł sztuki

W tym zawodzie nie wystarczy tylko czytać, trzeba swoją wiedzę weryfikować w praktyce. Obowiązkiem aukcjonera zatem jest osobiste uczestnictwo w ważnych wystawach czy imprezach kulturalnych organizowanych przez znanych kuratorów. Jest to czas, kiedy można spotkać inne ważne osobistości ze świata sztuki i podtrzymać kluczowe znajomości. Jak w każdym innym biznesie – czasami decyduje tu sieć zależności i wzajemnych wpływów.

KROK 8. Różnorodność

Aukcjoner musi być zaznajomiony z podstawowymi czynnościami, które w efekcie końcowym powoduje sprzedaż dzieła sztuki. Na dobry początek należałoby zapoznać się z procesem katalogowania. To wyrabia umiejętność zwracania uwagi na detale i wymaga podjęcia współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin. W praktyce żmudne katalogowanie to kopalnia wiedzy, którą z pewnością spożytkujemy w przyszłości.

KROK 9. Certyfikacja

Niektóre kraje wymagają uzyskania profesjonalnej licencji, która umożliwi wykonywanie danego zawodu. Ma to miejsce również w przypadku aukcjonerów. Jeżeli chcielibyśmy wykonywać tę profesję w danym kraju, należy zorientować się, czy należy zdać egzamin certyfikacyjny, czy wystarczy uzyskać akredytację stowarzyszenia mającego do tego prawo.

KROK 10. Etyka i reputacja

Uzyskanie upragnionego tytułu aukcjonera nie oznacza, że możemy spoczywać na laurach. Trzeba elastycznie dopasowywać się do zmieniającej się rzeczywistości. Główny nacisk należy położyć na etykę pracy. Trzeba umieć pracować w zespole, dokładać wszelkich starań do tego, aby klienci byli zadowoleni i kierować się w szczególności ich potrzebami, a nie jedynie chęcią zysku. W tym biznesie – jak i w każdym innym – dobra reputacja jest najważniejsza.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.