szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Poznań sztuki nomadów i aborygenów

03.06.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

2 czerwca 2015 roku odbył się wernisaż wystawy doktora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Pawła Kiełpińskiego pod tytułem „Pomniki nomadów”. To ważny wstęp do zbliżającej się 10 czerwca 2015 roku prezentacji ekspozycji pt.: „Znaki i ślady. Współczesna sztuka aborygeńska”. Zaprezentowane prace pochodzą z kolekcji Smith Davidson z Amsterdamu.


Całość powstała przy kooperacji galerii Artykwariat oraz Centrum Kultury Zamek. Paweł Kiełpiński tworzy w tkaninie artystycznej, malarstwie, rzeźbie, ilustracji oraz fotografii. Ideą wystawy, którą będzie można podziwiać w Pawilonie Nowa Gazownia jest zaprezentowanie obiektów architektonicznych, artystycznych opartych na założeniu, że ” (…)hipotetyczna cywilizacja z jakiś względów zmuszona do migrowania tworzyłaby obiekty architektoniczne lub artystyczne, możliwie łatwe do transportu. Takie monumenty – zwłaszcza o charakterze „sakralnym”, mogłyby przybierać formę jurt – namiotów, których funkcja nie byłaby związana z koniecznością budowania schronienia – mieszkania lub domu w sensie architektonicznym. Obiekty te odnosiłyby się bardziej do pojęcia znaku i symbolu z wszelkimi tego konsekwencjami.„Pojawia się pytanie, jak daleko rozwinięta będzie ta hipotetyczna cywilizacja i w jakim stopniu dzieła będą nawiązywać do prymitywizmu”.

znaki_306

Plakat wystawy w C.K Zamek

Druga z tego cyklu wystawa, która odbędzie się tydzień później, zaprezentuje 21 współczesnych artystów aborygeńskich takich jak: Emily Kame Kngwarreye, Johnny Warangkula Tjupurrula, Clifford Possum Tjapaltjarri, Turkey Tolson Tjupurrula, Don Ellis Tjapanangka. Pokazane zostaną prace pochodzące z wczesnych lat 70-tych XX wieku.

Sztuka aborygeńska mocno nawiązuje do dawnych mitów, obrzędów, historii. To forma bliska jedynie osobom „wtajemniczonym”. Będzie można zapoznać się z dość nietypową formą przedstawienia dzieł, ponieważ: „Aborygeńscy twórcy posługują się ujęciem z lotu ptaka. Forma przedstawienia, znaki i kształty pozostają zawsze nierozdzielne z treścią, będącą śladem mitycznej przeszłości”.

Jedną ze słynniejszych Australijskich artystek była Emily Kame Kngwarreye, której płótna wyróżniały się tym, że na prawie każdym z nich można było odnaleźć yam. To roślina, której wyjątkowość objawiała się w szczególnie trudnych dla ludności monentach. Jednocześnie artystka czuła sentyment związany z motywem powielanym na jej pracach. Mianowicie drugie imię „Kame” w istocie oznacza żółtego kwiata, który wyrastał wraz z yam. Innym ze znanych artystów był Johnny Warangkula Tjupurrula. Głównym zagadnieniem poruszanym w jego pracach była pojawiająca się w snach woda, ogień a także, znany w twórczości Emily Kame Kngwarreye, yam.

zaproszenie-Pawel-Kielpinski-male_306

Malarstwo aborygeńskie przepełnione jest abstrakcyjnym z naszej perspektywy formami, które w rzeczywistości mają wymiar głęboko symboliczny. Zrozumienie artystów, którzy posiadają zupełnie inną perspektywę na świat jest kluczem do zrozumienia tak wyjątkowych obrazów. Aby umożliwić jak najpełniejszy odbiór wystawy w ramach ekspozycji odbędą się wykłady oraz oprowadzania kuratorskie.

Obie ekspozycje pozwolą zatem oderwać się od dobrze nam znanej cywilizacji i zasmakować zupełnie obcych kultur.

Lara Malan Woodgate, red.

Fot. (góra): Johnny Warangkula Tjupurrula, Bungalung Man, źródło: aboriginalartstore.com.au

Portal Rynekisztuka.pl
LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.