szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

„Lekcja historii” Jacka Malczewskiego sprzedana za blisko 2 mln

12.06.2015

Aktualności, Polska: aukcje

Sklep rynekisztuka

10 czerwca 2015 roku w domu aukcyjnym Polswiss Art obraz Jacka Malczewskiego „Lekcja historii” został sprzedany za 1,65 mln zł. O płótno polskiego malarza rywalizowało do końca dwóch kupców. Ostatecznie wylicytowane za rekordową kwotę dzieło trafiło do polskiego, prywatnego kolekcjonera.

Wraz z opłatą aukcyjną, która wynosi 15%, finałowa cena osiągnęła kwotę ponad 2 mln zł. Organizatorzy uznali to za świetny wynik. Tym bardziej, że cena za „Lekcję historii” przebiła początkową estymację na poziomie określoną na poziomie 1-1,5 mln złotych. Obraz jest jednym z nielicznych dzieł pozostających w powszechnym obiegu galeryjnym. Większość z prac artysty pozostaje w zbiorach muzealnych. Płótno zanim znalazło kupca należało przez wiele lat do kolekcji spółki Art-B. Następnie praca Malczewskiego trafiło do prywatnego kolekcjonera w Szwajcarii. W kolejnych latach pracę przechowywano w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie.

malczewski_jacek_1206

Jacek Malczewski podczas malowania obrazu w plenerze. Fotografia z końca XIX wieku. Fot. NAC, źródło: dzieje.pl

Mamy wyjątkowe szczęście do obrazów Jacka Malczewskiego, wynik, jaki uzyskaliśmy we wtorek, można nazwać rekordowym – wyjaśniała PAP Marzena Karpińska z domu aukcyjnego Polswiss Art po zakończonej już aukcji. Sukces sprzedażowy potwierdza, jak ogromny jest dziś popyt na dzieła sztuki współczesnej. Jak przekonują organizatory, ostateczna kwota za jaką wylicytowano pracę Malczewskiego, nie jest przypadkowa. To dzieło „najwyższej klasy kolekcjonerskiej i muzealnej”.

Bohaterkami „Lekcji historii” są siostry Ledóchowskie i ich guwernantka. Całość uwieczniono w majątku Krakowiec na Ukrainie: Ta symboliczna lekcja historii ma miejsce w 1916 roku i jak wiele obrazów Malczewskiego pełna jest patriotyzmu i siły płynącej z narodowych wartości – dodaje agencji PAP Marzenia Karpińska.

Tłem oraz inspiracją dla artysty były określone zdarzenia historyczne: W trudny dla narodu polskiego czas I Wojny Światowej  (obraz, przyp. red) ma zwracać uwagę na nieprzemijające wartości ciągle kultywowane w ojczyźnie, ciągle żywe i ważne. To dzięki tym prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie najmłodszym będzie możliwa odbudowa państwa . Obraz „Lekcja historii” niesie ze sobą niezwykłą wymowę patriotyczną. Ze względu na swoją klasę malarską i wartość przekazu stanowi prawdziwą rzadkość na polskim rynku antykwarycznym i niezaprzeczalną ozdobę każdej polskiej kolekcji dzieł sztuki – podają organizatorzy aukcji.

Sukces minionej aukcji jest pokłosiem ogromnego zainteresowania malarstwem artysty, jakie dało się zaobserwować już w grudniu 2014 r. Wówczas za „Polskiego Hektora”, będący autoportretem Malczewskiego z 1913 r., zapłacono kwotę 2 mln 600 tys. zł. Płótno jest dziś jednym z najdroższych obrazów dotychczas sprzedanych na aukcji w Polsce.

Obok „Lekcji historii” nowego kupca odnalazła druga praca Jacka Malczewskiego. „Przy studni” z 1914 roku została sprzedana za 270 tys. zł. Bardzo duże zainteresowanie kupujących wzbudził obraz  „Maryja” autorstwa Jana Styki.  Cena za dzieło namalowane pod koniec XIX w. niemal dwukrotnie przekroczyło przedaukcyjne szacunki. Ostatecznie nowy właściciel zapłacił za niego 50 tys. zł. Prace Meli Muter, przedstawiające naturalistyczne „Irysy” zostały wylicytowane za kwotę 107 tys. zł. Dwa obrazy Jerzego Nowosielskiego osiągnęły kolejno: 135 tys. i 195 tys. zł. Na aukcji obecne były również prace Kantora. Obraz, którego estymacja wynosiła 135 tys. zł ostatecznie został sprzedany za 150 tys.

Cała licytacja tego dnia przyniosła obrót rzędu 4 mln zł.

Lara Malan Woodgate, red.

Ilustracja. (góra): Lekcja historii, Jacek  Malczewski, źródło: polswissart.pl

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.