szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Trzy obrazy Pietera Bruegela wykonane w technice grisaille po raz pierwszy na wspólnej wystawie

04.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Wystawa „Bruegel in Black and White: Three Grisaille Reunited”, prezentować będzie trzy ważne obrazy monochromatyczne autorstwa Pietera Bruegela starszego. Będzie to pierwsza ekspozycja, na której znajdą się trzy zachowane obrazy w typie grisaille.

Pieter Bruegel starszy (ok. 1525-1569) choć należy do najważniejszych artystów renesansu północnego pozostaje twórcą nie do końca rozpoznanym. Autorstwo mniej niż czterdziestu obrazów jest dziś przypisywane przez specjalistów najstarszemu z artystycznej rodziny Bruegelów. Wystawa zatytułowana „Bruegel in Black and White: Three Grisaille Reunited”, której otwarcie odbędzie się dziś w londyńskiej galerii mieszczącej się przy słynnym The Courtauld Institute, zaprezentuje trzy zachowane dzieła malarza, wykonane oryginalną techniką grisaille.

Pieter Bruegel starszy, Trzech Żołnierzy, źródło: materiały prasowe The Courtauld Institute

Pieter Bruegel starszy, Trzech Żołnierzy, źródło: materiały prasowe The Courtauld Institute

Monochromatyczne arcydzieła, stworzone metodą dającą złudzenie trójwymiarowości, pochodzą z trzech światowych kolekcji sztuki: „Chrystus i cudzołożnica” z The Courtauld Institute, „Śmierć Marii” z Upton House (National Trust) oraz „Trzech żołnierzy” z nowojorskiej Frick Collection. Dla miłośników sztuki będzie to pierwsza okazja do przyjrzenia się tym dziełom podczas jednej wystawy. Realizacje należące do serii arcydzieł stworzonych wyjątkowo trudną techniką grisaille, były szczególnie cenione przez samego artystę i jego najbliższe otoczenie. Przedstawienie „Chrystus i cudzołożnica” było jednym z niewielu, które Bruegel starszy zachował dla siebie, z kolei „Śmierć Marii” przekazał w prezencie swojemu przyjacielowi – kartografowi Abrahamowi Orteliusowi.

Wystawa wzbogacona zostanie o cenny materiał porównawczy, składający się z rysunków przygotowawczych, rycin oraz współczesnych reprodukcji i kopii obrazów. Ponadto zaprezentowane zostaną inne przykłady dzieł wykonanych w technice grisaille, która największą popularnością cieszyła się w Niderlandach na przełomie XVI i XVII wieku. Do najciekawszych prac uzupełniających trzy dzieła Pietera Bruegela starszego, specjaliści zaliczają kopie obrazu „Chrystus i cudzołożnica”, z których jedna wykonana została przez syna artysty Jana Bruegela starszego, druga natomiast przez włoskiego malarza na zamówienie kardynała Fryderyka Boromeusza.

Prezentacja „Bruegel in Black and White…” jest drugą wystawą poświęconą twórczości niderlandzkiego mistrza, którą w tym roku przygotował The Courtauld Institute. 16 stycznia w murach instytucji otworzona została ekspozycja „Bruegel, Not Bruegel” prezentująca głównie prace na papierze – rysunki i grafiki należące w większości do stałej kolekcji Instytutu. Wystawę „Bruegel in Black and White…” oglądać można do 8 maja br.

m.m

Fotografia (góra): Pieter Bruegel starszy, Chrystus i cudzołożnica, źródło: materiały prasowe The Courtauld Institute

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.