szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

500 milionów dolarów za dzieła Pollocka i de Kooninga

19.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Padły nowe, światowe rekordy za dzieła Jacksona Pollocka i Willema de Kooninga, których suma wyniosła 500 milionów dolarów. Nowym właścicielem prac jest amerykański biznesmen Ken Griffin.

Amerykański miliarder, założyciel i prezes spółki inwestycyjnej Citadel – Ken Griffin – zapłacił 500 mln dolarów za dwa dzieła stworzone przez mistrzów ekspresjonizmu abstrakcyjnego – Willema de Kooninga oraz Jacksona Pollocka. Jak donoszą zagraniczne media jest to najdroższa prywatna sprzedaż dzieł sztuki w historii, co oznacza, że przebiła nawet zeszłoroczną transakcję obrazu Paula Gaugina „When Will You Marry?” dokonaną między Rudolfem Staechelinem a kupcem z Kataru.

Według portalu BloombergBusiness – powołującego się na niejawne źródło – Griffin nabył obie prace jeszcze pod koniec ubiegłego roku od fundacji Davida Geffena – amerykańskiego producenta filmowego i filantropa, którego organizacja zajmuje się m.in. sprzedażą dzieł sztuki.

Transakcja wynosząca 500 milionów dolarów, jest nie tylko najdroższą sprzedażą prywatną, ale ustanawia także nowe rekordy dla dzieł obu artystów. Nabyte przez Griffina za 300 mln dolarów płótno de Kooninga „Interchanged” pochodzi z 1955 r. i pod koniec lat 80. warte było 20,6 mln dolarów. Praca Jacksona Pollocka „Number 17A” z 1948 r., sprzedana została za 200 mln dolarów, przekraczając dotychczasowy rekord za dzieło tego twórcy prawie o 40 mln dolarów. Co ciekawe, płótno Pollocka „Number 17A” pojawiło się w artykule poświęconym artyście, w magazynie „Life” w 1949 r., którego publikacja przyczyniła się do powszechnej rozpoznawalności nazwiska Pollocka w Stanach Zjednoczonych.

Amanda Hicks – rzecznik prasowy Art Institute of Chicago – potwierdziła, że oba dzieła w 2015 roku wystawiane były w muzeum, w którym Griffin pełni funkcję członka zarządu od 2004, udzielając wsparcia przede wszystkim w rozwoju działu sztuki nowoczesnej.

Griffin, którego majątek szacuje się na 5,6 miliarda dolarów, znany jest nie tylko z działalności biznesowej, ale także filantropijnej. W grudniu ubiegłego roku przekazał 40 mln dolarów nowojorskiemu Museum of Modern Art (MoMA), co odnotowano jako największy datek dla tej instytucji od 85 lat. Biznesmen jest także właścicielem jednej z najdroższych kolekcji światowej sztuki – poza wspomnianymi pracami – w jego zbiorach znajduje się np. warte 46,4 mln dolarów dzieło Gerharda Richtera, kupione przez niego w lutym 2015 r. na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s.

m.m

Fotografia (góra): Willem de Kooning, Interchanged, 1955, w tle obraz Jacksona Pollocka „Number 17A”, 1948, źródło: Art Institute of Chicago

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.