szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Dubuffet i Koons na aukcji w Phillips

25.04.2016

Aktualności, Świat: aukcje

5 maja nowojorski oddział domu aukcyjnego Phillips szykuje ważną licytację dzieł sztuki XX i XXI wieku. Do najdroższych z wystawionych prac należy obraz Jeana Dubuffeta wart 1,5-2,5 mln dolarów oraz realizacja Jeffa Koonsa, która może osiągnąć nawet 7 mln dolarów.

Pierwszy tydzień maja obfitował będzie w ważne licytacje dzieł sztuki przygotowane przez najważniejsze, światowe domy aukcyjne. Obok licytacji w Christie’s zaplanowanej na 8 maja, na której znajdzie się kontrowersyjna rzeźba Maurizio Cattelana „Him”, wyceniona na 10-15 mln dolarów i będąca przedstawieniem modlącego się Hitlera, na uwagę zasługuje zapowiedziana na 5 maja aukcja dzieł sztuki XX i XXI wieku, którą przeprowadzi nowojorski Phillips.

Jeff Koons, Naked, 1988, źródło: Phillips

Jeff Koons, Naked, 1988, źródło: Phillips

Faworytami „20th Century & Contemporary Art Evening Sale” będą Jeff Koons oraz Jean Dubufett, których prace zostały wycenione najwyżej ze wszystkich 38 obiektów przygotowanych na aukcję.
Praca pierwszego z nich zatytułowana „Naked” pochodzi z serii porcelanowych rzeźb „Banality”, z których najsłynniejsza to „Michael Jackson and the Bubbles”. „Naked” wykonaną w 1988 roku i będącą przedstawieniem dwójki nagich dzieci, wyceniono pomiędzy 5-7 mln dolarów. Organizatorzy aukcji sugerując się ceną innego egzemplarza tej samej rzeźby, sprzedanej za 9 mln dolarów w Christie’s, liczą jednak, że ostateczna cena przekroczy górną estymację pracy chociaż o kilka tysięcy dolarów.

Drugą ważną pracą, która wzbogaci ofertę Phillips będzie obraz Jeana Dubuffeta „Barbe des rites” z 1959 r. Co ciekawe, obraz ten znajdował się w jednej kolekcji od 1973 roku i zostanie po raz pierwszy wystawiony na publicznej aukcji sztuki. Od lat 60. dzieło pochodzące z tzw. „Beard series” nie było ponadto pokazywane na wystawach w instytucjach muzealnych. Szacowana wartość płótna wynosi 1,5 – 2,5 mln dolarów.
Hugues Joffre z domu aukcyjnego Phillips podkreśla: „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zaoferować niesamowite dzieło Dubuffeta pochodzące z ważnego momentu jego twórczej kariery, które powstały tuż przed tym jak artysta zyskał światowe uznanie, którym cieszy się do dzisiaj. Barbe des rites namalowany w 1959 r. jest bez wątpienia pierwszym obrazem z serii tzw. „Brodaczy”, z której inne prace wzbogacają najważniejsze światowe kolekcje, w tym: MoMA, Louisiana Museum of Modern Art, Hamburger Kunsthalle, Stedelijk van Abbemuseum czy Abbaye de Beaulieu”.

Marino Marini, Cavaliere, 1947, źródło: Philips

Marino Marini, Cavaliere, 1947, źródło: Phillips

Obraz Dubuffeta jest szczególnym dziełem w karierze malarza, który ukazuje zainteresowanie artysty sposobami łączenia różnych gatunków malarstwa. W tym szczególnym przypadku mamy do czynienia z próbą syntezy portretu i abstrakcyjnego pejzażu. Dzieło jest ponadto wyraźnym nawiązaniem i do pewnego stopnia kontynuacją jego osławionej serii obrazów zwanych „Texturologies” [Teksturologie] z 1953 r.

Warto dodać, że podczas aukcji zapowiedzianej na początek maja kolekcjonerzy będą mogli wylicytować ponadto inne prace najwybitniejszych twórców XX wiecznych. Na uwagę zasługują m.in. rzeźby Louise Bourgeois „Untitled (The Wedges)”, której wartość wynosi 1,2-1,8 mln dolarów, Marino Mariniego pt. „Cavaliere” z 1947 r. (900 tys. – 1,2 mln dolarów), czy Roya Lichtensteina „Metallic Brushstroke Head” z 1994 (2-3 mln dolarów).

Wśród licytowanych dzieł znajdą się także prace najdroższych światowych artystów: Jeana-Michaela Basquita, Cindy Sherman, Christophera Woola czy Yayoi Kusamy.

Fotografia (góra): Jean Dubuffet, Barbe des rites, 1959, źródło: Phillips

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów