szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Najwyższe sprzedaże września i października bieżącego roku – ranking

31.10.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Które dzieła sztuki osiągnęły najwyższe ceny sprzedażowe w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy? W których domach aukcyjnych ustanowiono rekordy września i października bieżącego roku? Wyniki są zaskakujące – brak w rankingu bowiem tak znaczących ośrodków sztuki, jak Nowy Jork i Paryż. Natomiast Londyn i Hongkong okazały się najważniejszymi centrami artystycznymi ostatnich dwóch miesięcy.

najwyzsze-sprzedaze-wrzesnia-i-pazdziernika

Najwyższe sprzedaże aukcyjne września i października 2016 roku, źródło: http://www.artprice.com/

Gerhard Richter, Garten, 1982

Gerhard Richter, Garten, 1982, źródło: Sotheby’s

W Nowym Jorku ważniejsze aukcje sztuki rozpoczną się dopiero w połowie listopada bieżącego roku, co jest powodem nieobecności tego istotnego ośrodka sztuki w rankingu. Z kolei w Londynie licytacje sztuki współczesnej i powojennej w przeciągu września i października były organizowane przez domy aukcyjne Christie’s, Sotheby’s oraz Phillips podczas targów sztuki Frieze Art Fair, skupiając się na takich artystach, jak Jean Dubuffet, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat oraz Gerhard Richter.

Najstarszą pracą w rankingu jest dzieło Dubuffeta z 1955 roku. Obecnie artysta ten znajduje się na 26 miejscu najbardziej znaczących i najchętniej kupowanych twórców na światowych aukcjach sztuki. Miejsce to autor zawdzięcza między innymi sprzedaży jednego ze swoich dzieł za ponad 24 miliony dolarów w maju 2015 roku w paryskiej siedzibie Christie’s, przewyższając w ten sposób swój dotychczasowy rekord o ponad 17 milionów dolarów.

Wu Guanzhong, Lotus Pond, 1997, źródło: Poly Auction Hong Kong

Wu Guanzhong, Lotus Pond, 1997, źródło: Poly Auction Hong Kong

Ranking ujawnia poważny wzrost znaczenia Chin jako ośrodka sztuki. Po okresie wielkiej stagnacji na rynku sztuki, Hongkong udowodnił, że ma potencjał, aby wspierać rozwój rodzimych artystów. Chętnie kupowani są zwłaszcza malarze i rzeźbiarze urodzeni po 1945 roku, cieszący się już uznaniem w świecie sztuki. Chiński rynek okazuje się bardzo dynamiczny, co jest zasługą zwłaszcza Poly Auction w Hongkongu, trzeciego co do wielkości domu aukcyjnego na świecie. Zważywszy na fakt, iż w latach 2006-2009 z powodu gwałtownego wzrostu cen chińskiej sztuki współczesnej ośrodek stracił swoje znaczenie, należy stwierdzić, że teraz je odzyskuje w wielki stylu.

Cu Ruzhuo, Lotus in the Autumn Wind, 2016, źródło: Poly Auction Hong Kong

Cu Ruzhuo, Lotus in the Autumn Wind, 2016, źródło: Poly Auction Hong Kong

Najdroższym dziełem rankingu jest praca autorstwa Cui Ruzhuo, urodzonego w 1944 roku wybitnego pekińskiego artysty oraz kolekcjonera. Począwszy od ubiegłego roku, twórca okazał się jednym z najchętniej kupowanych autorów na świecie. Nabyte za ponad 18 milionów dolarów dzieło nie jest jego najwyższą sprzedażą. Pół roku wcześniej w Poly Auction pracą „The Grand Snowing Mountains” ustanowił on swój aukcyjny rekord na 39,5 milionów dolarów.

O prężnym rozwoju chińskiego rynku sztuki świadczy również wzrost sprzedaży dzieł w Internecie. Wszystkie te czynniki wskazują, iż w listopadzie będziemy mogli spodziewać się odnowionej, poważnej rywalizacji pomiędzy Hongkongiem a zachodnimi ośrodkami sztuki.

Fot. (góra) AndyWarhol, 20 Pink Mao’s (fragment), 1979, źródło: Phillips

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.