szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polska sztuka współczesna na wystawie w Indiach

07.11.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

25 listopada w Karnataka ChitraKala Parishath w Bengaluru rozpocznie się wystawa pt. „Absurd – Nonsens – Oksymoron”, której celem jest prezentacja dzieł polskich artystów sztuk wizualnych indyjskiej publiczności. Obrazy, rysunki, fotografie oraz zapisy występów performance współczesnych twórców z Polski będzie można oglądać na ekspozycji do 23 grudnia.

Wystawa „Absurd – Nonsens – Oksymoron” stanowi efekt współpracy między innymi Instytutu Polskiego w Nowym Delhi oraz centrum kulturalnego Karnataka ChitraKala Parishath w Bengaluru. Indyjska publiczność zapozna się z młodymi twórcami polskiej sztuki współczesnej, takimi, jak Hubert Czerepok, Wojciech Dada i Rafał Jakubowicz, Maurycy Gomulicki, Artur (Arti) Grabowski, Leszek Knaflewski, Kamil Kuskowski, Krzysztof KED Olszewski, Aleksandra Ska, Katarzyna Szeszycka, Zbigniew Taszycki, Mariusz Waras. Wydarzeniu będą towarzyszyły działania edukacyjne, między innymi, prowadzone przez artystów biorących udział w ekspozycji, warsztaty video, performance’u, malarstwa ściennego, malarstwa olejnego oraz street artu. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert Wacława Zimpla oraz zespołu Saagara.

Projekt „Absurd – Nonsens – Oksymoron” stanowi pierwszą odsłonę zaplanowanej pomiędzy Polską i Indiami długofalowej współpracy. Drugą jego częścią będzie wystawa indyjskiej sztuki współczesnej w Polsce w 2017 roku, na której będzie można zapoznać się z dorobkiem wybitnych artystów wizualnych, fotografów i filmowców.

Celem polskiej edycji w Indiach jest prezentacja dzieł opartych na mechanizmach absurdu, groteski, przerysowania, czy też specyficznego poczucia humoru. Tematyka wystawianych w Bengaluru prac w sposób dowcipny i inteligentny porusza kwestie oceny otaczającej nas rzeczywistości, pozycji artysty w społeczeństwie, a także krytyki systemów politycznych i artystycznych, łamiąc przy tym wszelkie podziały na kulturę wysoką i niską.

Wystawa „Absurd – Nonsens – Oksymoron” prezentowana będzie w Karnataka ChitraKala Parishath w Bengaluru w Indiach od 25 listopada do 23 grudnia 2016 roku.

fot. (góra) Maurycy Gomulicki, z cyklu „Nigflight to Venus”, fotografia, źródło: materiały promocyjne organizatora

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017