szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Skradziony 40 lat temu obraz Normana Rockwella wraca do właścicieli

05.04.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Skradziony ponad 40 lat temu obraz drzemiącego dziecka autorstwa amerykańskiego ilustratora, Normana Rockwella, został zwrócony przez FBI jego prawowitemu właścicielowi. W ten sposób rozwiązano zagadkę, którą media nazywały „jedną z największych tajemnic świata sztuki od ponad czterech dekad”.

Norman Rockwell, Which One? (Undecided: Man in Voting Booth), 1944, źródło: Sotheby’s

Pomimo że obraz amerykańskiego malarza i ilustratora, znanego głównie jako autora okładek dla „The Saturday Evening Post”, w latach 50. nabyty został za sumę 100 dolarów, dziś wartość dzieła plasuje się na poziomie 1 miliona dolarów. Niska cena pierwotnego zakupu wynikała wówczas z braku popytu na prace Rockwella. Tymczasem rekord aukcyjny artysty wynosi obecnie ponad 46 milionów dolarów za obraz „Saying Grace” z 1951 roku. Kwota ta została wylicytowana na jednej z aukcji Sotheby’s w grudniu 2013 roku. W sumie w ciągu ostatniej dekady 4 prace Rockwella osiągnęły na aukcjach ceny przekraczające 10 milionów dolarów.

Niedawno odzyskany przez FBI obraz, wykonany w technice oleju na płótnie, pochodzi z 1919 roku i znany był do tej pory pod wieloma tytułami, między innymi: „Taking a Break”, „Lazybones” oraz „Boy Asleep with Hoe”.

Dzieło przez około 20 lat wisiało w kolejnych posiadłościach Grantów. Obraz trafił do rodziny, gdy Robert Grant zmuszony był go kupić po uszkodzeniu pracy podczas gry w bilard. W 1976 roku realizacja Rockwella wraz ze srebrną monetą oraz telewizorem została skradziona z jednego z rodzinnych domów.

Norman Rockwell, Saying Grace, 1951, rdoŁ Sotheby’s

W ubiegłym roku, FBI umieściło w prasie informację, dotyczącą 40-lecia zniknięcia obrazu, w nadziei, że pojawią się nowe dane, które pomogą rozwikłać zagadkę jego kradzieży. Okazało się to dobrym posunięciem, ponieważ z departamentem przestępczości artystycznej skontaktował się sprzedawca antyków, twierdząc, że najprawdopodobniej znajduje się on w posiadaniu poszukiwanej pracy.

Firma ubezpieczeniowa Chubb, w której ubezpieczony był, należący do Grantów obraz autorstwa Rockwella, po kradzieży wypłaciła rodzinie odszkodowanie wysokości 15 tysięcy dolarów, stając się tym samym prawowitym właścicielem dzieła. Dokonano jednak porozumienia, zgodnie z którym pierwotni właściciele w zamian za pracę zwrócili firmie ubezpieczeniowej kwotę rekompensaty. Chubb z kolei fundusze te przekazał Muzeum Normana Rockwella w Stockbridge, w stanie Massachusetts.

31 marca, podczas konferencji prasowej, FBI zwróciło dzieło amerykańskiego malarza Johnowi Grantowi, synowi jego pierwotnego właściciela, Roberta. Stwierdził on, że obecnie bardziej ceni on twórczość Rockwella niż wówczas, gdy był nastolatkiem. Dodał jednak, że obraz nie zawiśnie w jego domu.

fot. (góra) Norman Rockwell, The Catch, 1919

Rynekisztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.