szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord aukcyjny za sprzedaż dzieła zachodniej sztuki nowoczesnej w Azji ustanowiony obrazem Andy’ego Warhola

04.04.2017

Aktualności, Świat: aukcje

2 kwietnia na aukcji w Sotheby’s w Hongkongu portret Mao Zedonga z 1973 roku autorstwa Andy’ego Warhola sprzedany został za 98,5 milionów dolarów hongkońskich (12,6 milionów dolarów amerykańskich). Kwota ta wyznaczyła nowy rekord za sprzedaż dzieła zachodniej sztuki nowoczesnej w Azji. Okazała się ona także najwyższą sumą wylicytowaną tego wieczora.

Andy Warhol, Mao, 1973, źródło: Sotheby’s

Sprzedaż portretu Mao Zedonga okazała się sukcesem, pomimo iż jego cena młotkowa wyniosła 86 milionów dolarów hongkońskich (11 milionów dolarów amerykańskich), a więc nieco mniej niż zakładała najniższa estymacja dzieła (90 milionów dolarów hongkońskich, 11,6 milionów amerykańskich). Obraz trafi do anonimowego azjatyckiego kolekcjonera, który już przed jego sprzedażą ustanowił nieodwołalną ofertę.

Ogólny wynik niedzielnej aukcji w hongkońskim oddziale Sotheby’s to 574 milionów dolarów hongkońskich, a więc 73,6 milionów dolarów amerykańskich. Rezultat ten pozytywnie zaskakuje, zwłaszcza, że pierwotna estymacja dla łącznej sprzedaży określana była na 460 milionów dolarów hongkońskich (60 milionów dolarów amerykańskich).
Kwietniowa aukcja zwiastuje również dobry sezon dla sprzedaży twórczości wielu artystów sztuki współczesnej i modernistycznej– Hsiao Chin, Le Pho, Joseph Inguimberty oraz Vicente Manansala ustanowili bowiem podczas niedzielnej licytacji swoje cenowe rekordy.

Hsiao Chin, La danza di luce 16, 1963, źródło: Sotheby’s

Sukces sprzedaży portretu Mao Zedonga za tak wysoką kwotę podkreśla fakt, że do tej pory jedynie cztery płótna, przedstawiające chińskiego przywódcę sprzedane zostały na zachodnich aukcjach za sumę wyższą niż ta, ustanowiona 2 kwietnia w Hongkongu. Najdroższa tego typu realizacja Andy’ego Warhola osiągnęła jednak cenę nieporównywalnie większą – wylicytowana została w nowojorskim Sotheby’s w listopadzie 2015 roku za 47,5 miliona dolarów.

Licytowany na niedzielnej aukcji portret Mao wcześniej wystawiony został na londyńskiej aukcji Sotheby’s w lutym 2014 roku. Osiągnął on wówczas cenę sprzedażową równą 7,6 milionów funtów (12,6 milionów dolarów).

Patti Wong, przewodnicząca azjatyckiego Sotheby’s, przyznała, że jest niezwykle zadowolona z rezultatów niedzielnej aukcji.

fot. (góra) Andy Warhol, Mao (fragment), 1973, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.