szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Słynny portret Dory Maar autorstwa Pabla Picassa na majowej aukcji Christie’s

03.04.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Znakomity obraz Picassa pt. „Femme assise, robe bleue”, znany dziś przede wszystkim ze swojej burzliwej historii, pojawi się na aukcji sztuki impresjonistycznej i modernistycznej, która odbędzie się w maju w nowojorskim oddziale Christie’s. Portret kochanki hiszpańskiego artysty, Dory Maar, jest nierozerwalnie związany z europejską historią. Picasso namalował go bowiem 25 października 1939 roku w swoje urodziny, a więc krótko po wybuchu II wojny światowej.

Pablo Picasso, Femme assise, robe bleue , 1939, źródło: Christie’s

Niedługo po stworzeniu, dzieło zostało skonfiskowane przez nazistów, którzy zabrali je jego prawnemu właścicielowi, Paulowi Rosenbergowi, francuskiemu handlarzowi sztuką pochodzenia żydowskiego. Pod koniec wojny dzieło miało zostać przetransportowane do Niemiec, ale zostało wyśledzone i przechwycone przez żołnierzy francuskiego ruchu oporu.

Syn Rosenberga, Alexandre, który po niemieckiej okupacji we Francji w 1940 roku wcielił się do Francuskich Sił Zbrojnych, zaangażował się w działalność, mającą na celu utrzymanie znaczących dzieł sztuki w kraju. Był on przy tym jedną z niewielu osób, które ryzykowały własnym życie, aby móc zachować istotne elementy francuskiego dziedzictwa kultury dla przyszłych pokoleń.

W 1966 roku niezwykła historia obrazu została odtworzona w hollywoodzkiej produkcji filmowej, pt. „Pociąg” z Burtem Lancasterem oraz Jeanne Moreau w rolach głównych.

Pablo Picasso, Buste de Femme

Obraz uznawany jest dziś za jedno z najważniejszych dzieł, odzwierciedlających miłosną relację hiszpańskiego malarza z jego muzą, Dorą Maar. Przedstawiona za pomocą zakrzywionych, zdeformowanych form kobieta, sportretowana została w niebieskiej sukience, która podkreśla jej zmysłowość i kobiecość. Giovanna Bertazzoni, przewodnicząca departamentu sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w Christie’s twierdzi, że praca ta jest odzwierciedleniem wszystkich najwspanialszych cech malarstwa Picassa – wyrazistej palety barwnej oraz niezwykłej złożoności postaci, wyrażonej przy pomocy uproszczonych form. Dodaje także, iż płótno „Femme assise, robe bleue” z 1939 roku jest najlepszym świadectwem wyobraźni i pasji Picassa, rozbudzonych w nim dzięki Dorze Maar.

Pomimo wysokiej estymacji dzieła, wahającej się od 35 do 50 milionów dolarów, Francis Outred, przewodniczący departamentu sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskim Christie’s, jest przekonany, że obraz znajdzie swojego nabywcę podczas majowej aukcji. Faktem pozostaje bowiem, że portrety wykonywane przez hiszpańskiego mistrza, wciąż cieszą się na rynku sztuki dużym powodzeniem. Za siłą obrazu przemawiają również emocje, związane z płomiennym romansem, które towarzyszyły jego realizacji oraz jego późniejsza burzliwa historia.

fot. (góra) Pablo Picasso, Les femmes d’Alger (Version ‚O’), 1955, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.