szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Mehoffera sprzedany za rekordową kwotę 550 tysięcy złotych

16.10.2017

Aktualności, Polska: aukcje

Wczoraj miały miejsce dwa ważne wydarzenia: Aukcja Sztuki Dawnej oraz Aukcja Sztuki Współczesnej. Wspaniałymi rezultatami zaskoczyła publiczność zwłaszcza pierwsza z licytacji, podczas której obraz Józefa Mehoffera wygenerował ponad dwukrotnie przewyższającą cenę wywoławczą, imponującą kwotę sprzedażową równą 550 tysięcy złotych.

Tadeusz Makowski, Zagroda w Bretanii, 1917, źródło: Agra Art

Stworzona w 1914 roku praca pt. „Dworek i ogród w Jankówce” przedstawia widok na należący do Jadwigi i Józefa Mehofferów dom i ogród w Jankówce pod Krakowem. Stary, drewniany dworek, który stał się bohaterem obrazu, kupiony został przez malarza w 1908 roku. Właśnie pośród scenerii w całości zaprojektowanego przez Mehoffera wnętrza domu oraz otaczającego go ogrodu, artysta zrealizował wiele swoich pogodnych dzieł, na przykład „Słońce majowe” (1911 rok) czy też „Czerwona parasolka” (1911 rok). Ze względu na obowiązki rektora i wykładowcy krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, malarz z czasem przebywał w Jankówce coraz rzadziej, decydując się w końcu na sprzedaż posiadłości w 1917 roku.

Józef Brandt, Kozak na stanowisku, źródło: Agra Art

Licytowany od 260 tysięcy złotych podczas niedzielnej Aukcji Sztuki Dawnej „Dworek i ogród w Jankówce” w rezultacie ponad dwukrotnie przekroczył swoją cenę wywoławczą. Uzyskana za sprzedaż dzieła suma 550 tysięcy złotych ustanowiła nowy rekord aukcyjny młodopolskiego mistrza.

Kolejne dwa najdroższe dzieła niedzielnych licytacji równieżsprzedane zostały podczas Aukcji Sztuki Dawnej. Pochodzący z 1917 roku obraz Tadeusza Makowskiego pt. „Zagroda w Bretanii” wygenerował kwotę 380 tysięcy złotych, która o 30 tysięcy złotych przekroczyła jego najwyższą estymację. Wyceniane natomiast na sumę od 200 do 250 tysięcy złotych dzieło Józefa Brandta pt. „Kozak na stanowisku” osiągnęło rezultat końcowy równy 310 tysiącom złotych.

K. Z. 

fot. (góra) Józef Mehoffer,  Dworek i ogród w Jankówce, 1914, źródło: Agra Art

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.