szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2017 rozdane

19.12.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

13 grudnia w Galerii (-1) należącej do Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Kompasu Młodej Sztuki 2017, podczas którego zostały ogłoszone wyniki KMS.

Bartosz Kokosiński, wernisaż wystawy pokonkursowej Kompasu Młodej Sztuki 2017 w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, fot. Leszek Fidusiewicz, źródło: materiały organizatora

Od momentu powstania, czyli od 2008 roku, ranking tworzony przez Kamę Zboralską i Piotra Cegłowskiego publikowany jest na łamach Rzeczpospolitej w dziale „Moje pieniądze”. W KMS udział biorą czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne (w tym roku 80). Ich dyrektorzy i właściciele wskazują najlepszego artystę. Jedynym ograniczeniem jest wiek – twórcy muszą mieć nie więcej niż 35 lat. W tym roku, już po raz kolejny, zwycięzcą 7. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2017 został Bartosz Kokosiński, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Fundację Banku Millennium.

KMS jest idealnym przewodnikiem dla wszystkich, którzy interesują się sztuką współczesną. Do grona mecenasów tego przedsięwzięcia oprócz firmy FM Logistic, która od lat wspiera twórczość artystyczną, w tym roku dołączyła także firma Grupa Inwest – fundator nagrody specjalnej wysokości 5 tys. zł dla Agaty Kus (9. pozycja KMS).

W tym roku dyplom KMS za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promocji młodych polskich twórców otrzymała krakowska galeria Zderzak – jedna z najlepszych i najstarszych polskich prywatnych instytucji sztuki.

Sztuka najnowsza jest bardzo zróżnicowana. Nie ma w jej obrębie jednej dominującej estetyki, co pokazuje wystawa w Galerii (-1). Pośród ponad 20 prac czołówki KMS można zobaczyć m.in. „Obraz pożerający rzeczywistość” Bartosza Kokosińskiego i fotografie jego oryginalnych instalacji pokazywanych w CSW Zamek Ujazdowski i Galerii Krynki czy „Sen o Omanie” Katarzyny Karpowicz, która zajęła 2. pozycję w rankingu. Uwagę zwraca także obraz Marcina Zawickiego, wykonany tuszem i ołówkiem rysunek Mariusz Tarkawiana („ The Most Expensive Art Exhibition”) oraz przybrana w złote cekiny praca Mai Kitajewskiej. W przestrzeń Galerii (-1) świetnie wpisuje się gigantyczny obraz Grzegorza Kozery i, tym razem niewielkie, prace Agaty Kus, która skupia się na tematyce kobiecej. Artystka w tym roku była nominowana do prestiżowej nagrody Deutsche Banku – „Spojrzenia”, którą zdobyła Honorata Martin (3. miejsce w rankingu KMS). Coraz bardziej docenianą w Polsce dziedzinę sztuki – fotografię – reprezentują zdjęcia Diany Lenonek oraz Ignacego Skwarcana. Jest też obiekt wiecznego eksperymentatora Łukasza Surowca oraz rzeźba z brązu „Sekret” Grzegorza Gwiazdy, docenionego już przez włoskie galerie. Obiekty zostały wypożyczone z komercyjnych galerii, bezpośrednio od artystów lub z prywatnych kolekcji.

fot. (góra) Wernisaż wystawy pokonkursowej Kompasu Młodej Sztuki 2017 w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, fot. Leszek Fidusiewicz, źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

Wystawa w Galerii (-1) PKOI, Centrum Olimpijskie w Warszawie otwarta będzie do 2 stycznia 2018.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.