szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Sztuka marginesu coraz popularniejsza

12.02.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Art brut już dawno przestał uchodzić za „terra incognita” międzynarodowego rynku sztuki. Tego typu twórczość artystyczna jest obecnie bardzo chętnie wystawiana. Sztuka outsiderów cieszy się dedykowanymi targami i aukcjami. Z roku na rok wzrasta też ilość jej kolekcjonerów. 19 stycznia nowojorski oddział Christie’s zorganizował licytację twórczości z kategorii art brut, która zbiegła się z poświęconymi jej targami, New York Outsider Art Fair (18-21 stycznia).

Mose Tolliver, Pink-Faced Man, źródło: Christie’s

Na styczniowej aukcji Christie’s wystawiono 90 obiektów pochodzących z kolekcji Marjorie oraz Harvey’a Freedów. Wśród oferowanych prac znalazły się realizacje takich przedstawicieli art brut, jak Shields Landon Jones, Leroy Almon, Henry Speller Mike Rodriguez, Jake McCord. Ustanowiono także nowe rekordy aukcyjne dla twórców takich, jak Aloise Corbaz, Lee Godie, William Dawson.

Wciąż rosnące zainteresowanie art brut z pewnością można przypisać niewysokim cenom obiektów z tej kategorii. Spośród 90 oferowanych przez Christie’s prac, aż 47 można było kupić za kwotę poniżej 5 tys. dol., natomiast 17 – za kwotę poniżej 1 tys. dol.

Przykładem twórcy-outsidera, którego dzieła mieszczą się w kwotach poniżej 5 tys. dol. jest afroamerykański malarz Mose Tolliver. Zważywszy na fakt, iż realizacje tego autora znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, sytuacja ta zaskakuje. 19 stycznia jego dzieło „Pink-Faced Man” wylicytowane zostało za 1,5 tys. dol., co jest czwartym najlepszym wynikiem aukcyjnym tego twórcy.

Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o twórczość Lee Godie– jedną z najbardziej znanych artystek-outsiderek, która w 1993 roku wyróżniona została indywidualną wystawą w Chicago Cultural Center. Jej podwójny rysunek na ostatniej aukcji Christie’s osiągnął cenę 5 tys. dol.

Bill Traylor, Drinking Man with Dog, 1939, źródło: Christie’s

Dzieła cenionych twórców art brut można jednak kupić obecnie już nawet za kwotę poniżej 1 tys. dol. Przykładem na to jest wylicytowany 19 stycznia za 672,5 dol. dwustronny rysunek Henry’ego Dargera, odkrytego po śmierci amerykańskiego malarza i pisarza, autora liczącej 15 tysięcy stron epopei, który w swojej twórczości artystycznej łączył estetykę komiksu z gazetowym kalkowaniem czy kolażem.

Na styczniowej aukcji art brut w Christie’s pojawiło się aż 5 prac jednego z ulubieńców kolekcjonerów sztuki marginesu, Billa Traylora. Najdroższa z realizacji tego zmarłego w 1949 roku twórcy, który zaczął rysować dopiero w wieku 75 lat, sprzedana została za 137,5 dol.

Chociaż William Edmondson uznawany jest za jednego z najdroższych artystów art brut, jego kamienne rzeźby osiągnęły na aukcji z 19 stycznia kwoty kolejno 112,5 oraz 137,5 dol. Najlepszy wynik cenowy tego twórcy to suma 785 dol. uzyskana w 2016 roku w Christie’s za sprzedaż dzieła pt. „Boxer”.

K. Z. 

fot. (góra) Lee Godie, Three Hands on a Piano/Ellyn in Profile, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.