szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Picasso, Giacometti i Dali na aukcji w Sotheby’s

23.02.2018

Aktualności, Świat: aukcje

,,Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie Thérèse Walter)’’ to jeden z najwspanialszych portretów Picassa, który pojawił się na rynku w przeciągu ostatnich lat. W środę, podczas aukcji londyńskiego Sotheby’s, wartość obrazu hiszpańskiego artysty ma osiągnąć granicę 50 milionów euro. Tożsamość obecnego właściciela portretu pozostaje tajemnicą.

Pablo Picasso, Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie Thérèse Walter), 1937, źródło: Sotheby’s

Obraz pochodzi z kluczowego okresu w karierze Picassa. Został on namalowany zaledwie pięć miesięcy po zrealizowaniu przez artystę słynnej „Guernicy”- arcydziele przedstawiającym okropności nazistowskiego bombardowania baskijskiego miasta podczas hiszpańskiej wojny domowej. Praca posiada również silną wymowę autobiograficzną. Sportretowana na niej Marie Thérèse Walter była długoletnią kochanką i muzą hiszpańskiego malarza. Ich związek był skomplikowany, ponieważ w tym samym czasie artysta zakochał się w 28-letniej Dorze Maar. W widocznym na obrazie cieniu Marie Thérèse pojawiła się więc postać kolejnej kochanki Picassa.

Dzieło ,,Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie Thérèse Walter)’’ od dziesięcioleci znajdowało się w rękach prywatnych. Zostało ono zakupione bezpośrednio od samego Picassa. Obraz wystawiano zaledwie dwa razy: w 1986 i 2013 roku. Helena Newman, przewodnicząca europejskiego oddziału Sotheby’s, stwierdziła, że ​​portret pochodzący z przełomowego dla artysty okresu może spodziewać się zainteresowania około 100 aktywnych kolekcjonerów.

Dzieło zostanie wystawione wraz z innymi pracami Picassa, w tym z obrazem matadora i portretem jego żony Jacqueline wycenionym na kwotę od 16 do 20 milionów euro. Podczas aukcji pojawią się również dwa obrazy Salvadora Dali- ,,Gradiva’’ (1931 r.) oraz ,,Maison pour Erotomane’’ (ok.1932 r.). Obecnie prace znajdują się w prywatnej kolekcji w Argentynie. Zostały zakupione bezpośrednio od artysty przez argentyńską hrabinę.

Alberto Giacometti, Lustre avec femme, homme et oiseau, ok. 1949, źródło: Sotheby’s

Sotheby’s zaoferuje także jeden z żyrandoli Alberta Giacomettiego pt. ,,Lustre avec femme, homme et oiseau’’. Praca przedstawia sylwetkę kobiety i mężczyzny osadzonych na efektownym czteroosobowym rozgałęzionym świeczniku. Żyrandol jest szacowany na 10 milionów dolarów. Wyjątkowe dzieło powstało ok. 1949 roku. Zawiera ono wszystkie kluczowe motywy artystyczne, po które sięgał twórca. To namacalne połączenie sztuki wizualnej, dekoracji i teatru.

Do ubiegłego roku londyńskie aukcje sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej odbywały się pod koniec stycznia lub na początku lutego. Zostały one jednak przeniesione na koniec lutego, aby uniknąć konfliktu z chińskim Nowym Rokiem. Zeszłoroczna sprzedaż wygenerowała 195 milionów funtów-  najwyższą w historii londyńskich aukcji łączną kwotę sprzedażową. Najlepszym wynikiem zakończyła się sprzedaż ,,Bauerngarten’’ Gustava Klimta z 1907 roku- obraz osiągnął wartość niemal 48 milionów funtów.

Paulina Krupa 

fot. (góra) Pablo Picasso, Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie Thérèse Walter) (fragment), 1937, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.