szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AM warsztaty

Kradzież obiektów sztuki chińskiej w brytyjskim muzeum

23.04.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

We wtorek, 17 kwietnia, w nocy do Museum of East Asian Art w Bath w Anglii wtargnęło czterech zamaskowanych przestępców, którzy ukradli kilka chińskich artefaktów. Wśród zrabowanych obiektów znalazły się jadeitowe, mandaryńskie kaczki pochodzące z dynastii Qing, inkrustowana, drewniana skrzynka, również z dynastii Qing czy też kamionkowa waza powstała w czasach panowania dynastii Song.

Według zeznań świadków, przestępcy włamali się do budynku instytucji, wybijając okno na pierwszym piętrze. Obecny na miejscu zdarzenia, a skradziony w innej części miasta Bath, biały Ford Transit został przejęty przez policję. Zgodnie z doniesieniami New York Times, sprawcy uciekli ciemnym, sportowym pojazdem. Istnieje podejrzenie, że odpowiedzialne za przestępstwo są te same osoby, które próbowały dokonać kradzieży sześć lat temu. Wówczas w godzinach otwarcia muzeum trzech mężczyzn próbowało wynieść z niego dzieła. Zdążyli oni jednak opuścić budynek zanim przybyła policja. Jak podaje detektyw Matthew Reed w oświadczeniu, artefakty najprawdopodobniej zostały skradzione na zamówienie.

Kuratorka Museum of East Asian Art, Nicole Chiang, mówi o wielkim szoku spowodowanym kradzieżą obiektów. Podkreśla ona, że zrabowane artefakty posiadają nie tylko potężną wartość pieniężną i kulturową. Dla założyciela instytucji obiekty te mają ogromną wartość emocjonalną.

Założona w 1993 roku przez Briana McElney’a instytucja jest jedynym w Wielkiej Brytanii muzeum poświęconym sztuce i kulturze Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. McElney przekazał placówce dużą część własnej kolekcji zgromadzonej w okresie, gdy jako prawnik pracował w Hongkongu.

Muzeum będzie nieczynnej do 5 maja. Do tego czasu planowana jest inwentaryzacja zbiorów instytucji. W międzyczasie Museum of East Asian Art planuje zebrać pieniądze na naprawę części szkód. Jak podają pracownicy instytucji, z muzeum zniknęło więcej artefaktów niż zostało to zgłoszone. Wkrótce na stronie internatowej placówki opublikowana zostanie pełna lista skradzionych obiektów.

K. Z. 

fot. (góra) Dzieło anonimowego autora, Chiny, dynastia Qing, XIX w.

Rynekisztuka.pl,

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Kradzież obiektów sztuki chińskiej w brytyjskim muzeum”

  1. librarydirector

    Zadziwiające jest to że dziwnym trafem panuje tutaj taka cisza jak nigdy ? Mecz Nasze Panie wygrały z Lublinem i zero komentarzy jadu plucia śmiania się.To jest trochę nienormalne i nudne.Szok !!! Gratulacje dla Naszych zawodniczek.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: