szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ranking najdrożej sprzedanych obrazów na zagranicznych aukcjach w 2018 roku

27.12.2018

Magazyn, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Rynek sztuki w 2018 roku wypadał bardzo pozytywnie, na aukcjach padły rekordy i wysokie kwoty. Rekord wszech czasów nadal należy do „Salvator Mundi” da Vinci-ego, który został sprzedany za 450 mln dolarów w 2017 roku. W tym roku pojawiły się inne cenowe niespodzianki na światowym rynku sztuki. Oto 10 najdrożej sprzedanych obrazów na światowych aukcjach 2018.

Miejsce I – Amadeo Modigliani, Nu Couché (Sur Le Côté Gauche)

Najwyższy wynik sprzedaży w 2018 roku osiągnęło dzieło Amadeo Modiglianiego.  W nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s 14 maja 2018 jego praca pt. Nu Couché (Sur Le Côté Gauche) z 1917 roku została sprzedana za kwotę 157 mln 159 tys dolarów. Dzieło to w 2003 roku zostało wylicytowane za 26,8 mln dolarów. Oznacza to, że przeciągu piętnastu lat jego wartość wzrosła o ponad 130 milionów dolarów. Ponadto jest to czwarta najdroższa praca sprzedana kiedykolwiek na aukcji. Kompozycja przedstawia akt kobiety leżącej tyłem, która spogląda przez ramię na widza. Płótno Modiglianiego jest częścią cennej serii nagich malowideł, wykonanych w latach 1916-1919.

Miejsce II – Pablo Picasso, Fillette à la corbeille fleurie

Pablo Picasso, Fillette à la corbeille fleurie, 1905; źr. Christie's / rynekisztuka.pl

Pablo Picasso, Fillette à la corbeille fleurie, 1905; źr. Christie’s

8 maja w nowojorskim Christie’s za 115 mln dolarów wylicytowana została praca Fillette à la corbeille fleurie z 1905 Pabla Picassa, którego dzieła są najbardziej pożądanymi przez kupców na całym świecie. Kompozycja ta została namalowana po powrocie Picassa z Holandii do Paryża i powstała pomiędzy okresem błękitnym a różowym w jego twórczości. Sam obraz przez około 50 lat znajdował się w kolekcji Rockefellerów, zatem dzieło to przed sprzedażą kolekcji nigdy wcześniej nie gościło na licytacji.

Miejsce III – Edward Hopper, Chop Suey

Edward Hopper, Chop Suey, 1929, źr. Christie's / rynekisztuka.pl

Edward Hopper, Chop Suey, 1929, źr. Christie’s

Chop Suey z 1929 roku Edwarda Hoppera na aukcji w Christie’s w Nowym Yorku uzyskało kwotę 91 mln 875 tys dolarów. Obraz pochodził z kolekcji Barney’a Ebswortha i był pierwszy raz licytowany na aukcji, z estymacją 70 mln dolarów. Artysta namalował dwie młode kobiety w chińskiej restauracji, gdzie mimo codziennej sytuacji odczuwalna jest pewnego rodzaju samotność, charakterystyczna dla twórczości Hoppera.

Miejsce IV – David Hockney,  Portret artysty (Pool with Two Figures)

David Hockney, Portret artysty (Pool with Two Figures), 1972, źr. Christie's / rynekisztuka.pl

David Hockney, Portret artysty (Pool with Two Figures), 1972, źr. Christie’s

W nowojorskim Christie’s Portret artysty (Pool with Two Figures) z 1972 roku współczesnego malarza Davida Hockney osiągnął 90,3 mln dolarów. Jest to rekordowa suma, jaką zapłacono za dzieło żyjącego artysty. Praca przedstawia blondwłosego mężczyznę w czerwonej marynarce stojącego u brzegu basenu. Zerka on w taflę wody, pod którą płynie drugi mężczyzna.

Miejsce V – Kazimierz Malewicz

Kazimierz Malewicz, kompozycja suprematystyczna, 191;, źr. Christie's / rynekisztuka.pl

Kazimierz Malewicz, kompozycja suprematystyczna, 1916; źr. Christie’s

Jednym z najdrożej sprzedanych dzieł w 2018 roku jest Kompozycja suprematystyczna z 1916 roku, autorstwa rosyjskiego artysty Kazimierza Malewicza. Oddział Chrisite’s w Nowym Jorku uzyskał za obraz około 85,8 mln dolarów i jest to rekordowa cena za pracę rosyjskiego autora. 10 lat temu dzieło zostało sprzedane za około 60 mln dolarów. Obraz olejny przedstawia geometrię i kolor w przestrzeni, jest to szczyt artystycznego wyrazu Malewicza. Powstał w tym samym czasie co Manifest suprematyczny artysty. Ponadto prezentowany był na jednej z pierwszych wystaw Malewicza.

Miejsce VI – Claude Monet, Nymphéas en fleur

Claude Monet, Nymphéas en fleur (1914-1917), źr. Christie's / rynekisztuka.pl

Claude Monet, Nymphéas en fleur (1914-1917), źr. Christie’s

Na 6. miejscu najdrożej sprzedanych obrazów 2018 roku uplasowało się Nymphéas en fleur (1914-1917) francuskiego malarza Claude Moneta. W 1956 roku płótno zostało zakupione przez rodzinę Rockefellerów i dopiero w tym roku pokazało się na aukcji. Podczas majowej aukcji w nowojorskim Christie’s obraz osiągnął kwotę około 84, 7 mln dolarów.  Monet na płótnie przedstawił lilie wodne w pełnym rozkwicie ze słynnej serii artysty przedstawiającej staw w Giverny.

Miejsce VII – Henri Matisse, Odalisque couchée aux magnolias

Henri Matisse, Odalisque couchée aux magnolias, 1923; źr. Christie's / rynekisztuka.pl

Henri Matisse, Odalisque couchée aux magnolias, 1923; źr. Christie’s

Za ponad 80 mln dolarów został w tym roku sprzedany obraz Henriego Matisse’a pt. Odalisque couchée aux magnolias. Praca ta znalazła się  w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s i została wylicytowana za dokładnie 80 mln 750 tys dolarów. Artysta w 1923 roku namalował swoją ulubioną modelkę – Henriette Darricarrère, wygrzewającą się w jasnym świetle słonecznym, leżącą w luksusowym otoczeniu swojego studia w Nicei. Dzieło to również należało wcześniej do rodziny Rockefellerów.

Miejsca od VIII do X – Willem de Kooning, Zao Wou-K, Pablo Picasso

Zao Wou-K, Juin-Octobre, 1985; źr. Sotheby's / rynekisztuka.pl

Zao Wou-K, Juin-Octobre, 1985; źr. Sotheby’s

Ostatnie trzy dzieła w rankingu najdrożej sprzedanych obrazów na aukcjach w 2018 roku sięgają ponad 60 mln dolarów. Kompozycja pt. Woman as Landscape (1954-1955) Willema de Kooninga została wyceniona w Christie’s za około 69 mln dolarów. Jest to ósme miejsce w rankingu. Kolejny obraz w rankingu to Juin-Octobre 1985 artysty Zao Wou-Ki, który osiągnął cenę około 65, 2 mln dolarów na aukcji w Hong Kongu w Sotheby’s. Dziesiąte miejsce w rankingu to Femme au béret et à la robe quadrillée  Pabla Picassa. Dzieło to jedno z niezwykle zmysłowych i lirycznych portretów przedstawiających Marie-Thérès Walter. Namalowane zostało techniką olejną na płótnie. Obraz osiągnął kwotę około 63,4 mln dolarów w londyńskim Sotheby’s.

il. góra: Amadeo Modigliani, Nu Couché (Sur Le Côté Gauche), 1917; źr. Sotheby’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.