szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
ArtEkspozycje – Wilkoń Aukcja Sztuki Aktualnej – FaceToFaceArt

Wspólna wystawa dzieł Fridy Kahlo i Diego Rivery

02.02.2012

Magazyn

Frida Kahlo i Diego Rivera – najbardziej ognista para w historii sztuki XX wieku, której życie oscylowało na przemian wokół malarstwa i polityki. I chociaż ich style malarskie dzieliła przepaść, po wielu latach połączy je imponująca wystawa organizowana przez High Museum of Art w Atlancie.

 

Autoretrato con monos (Autroportret z małpami, 1943), Frida Kahlo

Autoretrato con monos (Autroportret z małpami, 1943), Frida Kahlo. Źródło: Jaques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art

 

Byli zjednoczeni w miłości, zamiłowaniu do sztuki i poglądach politycznych. Teraz tę dwójkę prekursorów maksykańskiego modernizmu zjednoczy wystawa ich prac pt: ” Frida i Diego: Pasja, Polityka i Malarstwo”.

High Museum of Art we współpracy z Art Gallery of Ontario na początku przyszłego roku postanowiły zorganizować ekspozycję, na której znajdą się jedne z najlepszych dzieł Kahlo i Rivery. Prace wywodzą się głównie z kolekcji Museo Dolores Olmedo w Meksyku oraz z kolekcji prywatnej Natasha and Jacques Gelman Collection.

High Museum of Art będzie pierwszą placówką w USA, która zdecyduje się na podobne przedsięwzięcie. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 16 lutego 2013 i ma potrwać do 12 maja 2013. Wystawie będzie towarzyszyć bogaty, kolorowy katalog trakrujący o dziełach artystów.

Jak podkreśla dyrektor muzeum w Atlancie, po raz pierwszy tak istotne prace wpływowych artystów meksykańskich pojawią się w południowo-wschodniej części USA. Jest również niezwykle dumny ze współpracy, jaką udało mu się nawiązać z Art Gallery w Ontario.

Również kierownik galerii nie kryje zadowolenia. Uważa, że tego typu kolaboracja ma szansę na wzmocnienie komunikacji pomiędzy międzynarodowymi instytucjami kulturalnymi. Ma również nadzieję na kontynuowanie współpracy, która jego zdaniem może w znaczący sposób przyczynić się do promowania sztuki najbardziej spektakularnej.

Niewielu artystów tak mocno rozbudza wyobraźnię opinii publicznej jak meksykańska malarka Frida Kahlo i jej mąż, malarz i muralista Diego Rivera. Wystawa „Frida i Diego” prezentuje dorobek artystyczny pary i umiejscawia go w kontekstach politycznych należących do świata, w jakim przyszło im funkcjonować.

Ich sztuka to coś więcej niż piękne płótna. To także opowieść o dumie i lojalności w stosunku do własnego kraju oraz o ideałach rewolucji meksykańskiej, jaka miała miejsce w 1910 roku.

“Frida & Diego: Passion, Politics and Painting”

16 lutego 2013 – 12 maja 2013

The High Museum of Art, ATLANTA

Źródlo: High Museum of Art Atlanta

Oprac. Olga Pisklewicz

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: