szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Rzeźba akustyczna Katarzyny Krakowiak na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury

03.07.2012

Magazyn

Pisaliśmy już, jak brzmi tegoroczny temat Biennale w Wenecji. Polscy architekci musieli zmierzyć się z projektem pt. „Wspólny Grunt”, który zostanie przedstawiony na 13. odsłonie Międzynarodowej Wystawy Architektury. Wiemy już, że zwycięski koncept należy do Katarzyny Krakowiak – artystki zajmującej się rzeźbą i architekturą, przy użyciu mediów komunikacyjnych, z naciskiem na dźwięk.

Tytuł wystawy brzmi „Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers” (Izby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy, tłum. M.Libera). Całość to instalacja dźwiękowa. Dzięki swojemu zamysłowi, artystka chce udowodnić, że dźwięk jest stałą częścią architektury. Budowla bez akustyki byłaby dziwna i wybrakowana – dźwięk sprawia natomiast, że staje się ona rzeźbą akustyczną.

Każda budowla to dźwięk. Skrzypienie schodów, pukanie w drzwi, zamykanie okien, systemy wentylacyjne, kanalizacja. W ten właśnie sposób Katarzyna Krakowiak zwraca uwagę na „wspólny grunt”, świat dźwięków, w jakim przyszło nam funkcjonować. Kakofonia stale wypełnia społeczne przestrzenie, naznacza relacje międzyludzkie. Stale słuchamy, nadsłuchujemy, słuchamy, bądź słuchać nie chcemy wcale.

Instalacja artystki będzie całym „systemem słuchania”. Współpracować z nim mają sąsiednie pawilony – Egiptu, Serbii, Wenecji, Rumunii. Wszystkie dźwięki dotrą stamtąd do Pawilonu Polonia. Dzięki temu, słyszeć będziemy to, jak żyje nasz Pawilon, ale i również dotrą do naszych uszu dźwięki „z sąsiedztwa”.

Projekt Katarzyny Krakowiak, to świetna metafora dla współczesnego świata. Mimo, że pragniemy intymności i nierzadko stawiamy mur pomiędzy sobą, a innymi, podświadomie stale łakniemy kontaktu z ludźmi. Dźwięk staje się dla nas wspólną płaszczyzną, zaś architektura, gruntem, dzięki któremu możemy go definiować.

Katarzyna Krakowiak

„Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers”

13. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Wystawa trwa od 29 sierpnia do 25 listopada 2012

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: