szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner

Zestaw XIX-wiecznych mebli z Łazienek Królewskich odzyskany

01.08.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Zestaw siedmiu zabytkowych mebli, które od początku XIX wieku stanowił wyposażenie warszawskich Łazienek Królewskich, został odnaleziony 18 lipca bieżącego roku w Sopocie. Stolik, cztery krzesła oraz dwa fotele odzyskane i zabezpieczone zostały przez przedstawicieli Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz oficerów Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji.

18 lipca bieżącego roku członkowie Wydziału Strat Wojennych MKiDN wraz z funkcjonariuszami warszawskiej policji odnaleźli i zabezpieczyli komplet mebli, które od początków XIX wieku znajdowały się w Łazienkach Królewskich. Wśród odzyskanych obiektów znalazł się stolik z okrągłym blatem, cztery krzesła, a także dwa fotele. Pochodzenie mebli potwierdzają znajdujące się na nich znaki własnościowe Pałacu Łazienkowskiego z czasów panowania cara Aleksandra I. Dokładna historia zaginięcia obiektów nie jest znana – zakłada się jednak, że w czasie I wojny światowej najprawdopodobniej podzieliły one los innych zbiorów łazienkowskich i zostały wywiezione do Moskwy w wyniku rekwizycji.

W roku 1922 na podstawie traktatu ryskiego doszło do restytucji dzieł sztuki z Rosji. W konsekwencji tego działania powstały Państwowe Zbiory Sztuki administrujące kolekcją znajdującą się w posiadaniu Skarbu Państwa RP, w tym także meblami z Łazienek Królewskich. Dlatego też na odnalezionych obiektach widoczne pozostają oznakowania z czasów II RP, kiedy to weszły one do kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki i zdobiły wnętrza wielu warszawskich gmachów, na przykład Zamku Królewskiego, Pałacu Rady Ministrów oraz Senatu. Losy mebli podczas II wojny światowej pozostają nieznane.

Obiekty przez kolejne dekady pełniły przede wszystkim funkcje użytkowe. Co prawda wartość artystyczna mebli nie jest duża, jednak posiadają one bezcenne walory historyczne.

fot. (góra) XIX-wieczne, odnalezione meble z warszawskich Łazienek Królewskich, źródło: MKiDN, fot. KSP

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: