szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa: „Historia w sztuce”

19.07.2011

Magazyn

„Historia w sztuce", Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

„Historia w sztuce” to międzynarodowa wystawa badająca, jak historia buduje tożsamość w wymiarze społecznym i indywidualnym. Jednym z głównych celów prezentacji jest przyjrzenie się obiegowemu obrazowi historii, pokazanie przekłamań i nieścisłości występujących w dokumentacji wydarzeń historycznych. Dodatkowo została zaakcentowana rola indywidualnych interpretacji oferowanych przez sztukę.

Wystawie towarzyszy obszerna publikacja podzielona na dwie części: humanistyczno-intelektualną i artystyczną.

Autorzy pierwszej z nich (Hans Belting, Nicolas Bourriaud, Tim Cole, Przemysław Czapliński, Ewa Domańska, Ben Kiernan, Dominick LaCapra, Tadeusz Nyczek, Mieczysław Porębski, Maria Anna Potocka, Hayden White) poddają analizie „instytucję historii”. Badają jej metody, uproszczenia, kontekstowe przekłamania, jej lokalność i globalność oraz możliwości jej przekazywania. Próbują także odpowiedzieć na pytania o przydatność komentarza artystycznego oraz o to, czy artysta jest zdolny do zainspirowania historyka. Część artystyczna obejmuje reprodukcje prac prezentowanych na wystawie, ich opisy i interpretacje ideowe oraz teksty odautorskie.

 

Wystawa „Historia w sztuce” jest pierwszą z planowanego cyklu. Kolejne to „Sztuka w sztuce”, „Polityka w sztuce”, „Religia w sztuce”. Celem tego cyklu jest pokazanie, jak problem rozpoznany społecznie, pozornie jasny dla wszystkich, jest postrzegany przez artystów i jak odmiennie może być interpretowany. W ten sposób ujawniony zostanie mechanizm sztuki widzieć jak najszerzej i jak najróżnorodniej. A za nim podstawa tolerancji fascynacja różnymi postawami i interpretacjami.

Artyści: Boaz Arad, Tomasz Bajer, Mirosław Bałka, Yael Bartana, Piotr Blamowski, Wojciech Bruszewski, Csaba Nemes, Hubert Czerepok, Edward Dwurnik, Omer Fast, Dora García, Jochen Gerz, Ivan Grubanov, Władysław Hasior, Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Franz Kapfer, Grzegorz Klaman, Tomasz Kozak, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Jerzy Kosałka, Marcin Maciejowski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Deimantas Narkevicius, Boris Nieslony, Marcel Odenbach, Shinji Ogawa, Krystyna Piotrowska, Józef Robakowski, Jadwiga Sawicka, Collier Schorr, Paweł Susid, Władysław Strzemiński, Andrzej Szewczyk, Maciej Toporowicz, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Wyspiański, Artur Żmijewski.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Otwarcie: 19.05.2011 godz. 18:00

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.