szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Polscy Artyści w Berlinie

24.10.2011

Magazyn

24 listopada zapowiada się pasjonujący debiut nowej przestrzeni wystawienniczej Kuehlhaus”, w kulturalnym centrum Berlina – na Kreuzbergu. Przedwojenną chłodnie rozgrzewać będą emocje, zawarte w najnowszych dziełach znanych, polskich artystów. Ich wystawa pod flagą Polskiej Prezydencji w Radzie UE pod hasłem Rozbiórka Żelaznej Kurtyny rozpocznie się 24 listopada i potrwa do 17 grudnia.

Twórcy zaproszeni do udziału w niej reprezentują skrajnie różne postawy, choć wiąże ich silna potrzeba zaafirmowania swej niezależności wobec otoczenia, mód, układów i wymogów rynku. Większość z nich należy do pokolenia przełomu, któremu ustrojowa transformacja zawdzięcza swój szczęśliwy finał, pokolenia genetycznie krytycznego, odpornego na wirus dobrobytu, kompromis i fikcję, gotowego stawić im czoła, podjąć niebezpieczną i ryzykowną grę. Będzie można zobaczyć prace Jerzego Kaliny, Ewy Zawadzkiej, Ryszarda Grzyba,  Jerzego Kosałki, Łukasza Skąpskiego, Pawła Jarodzkiego, Marty Deskur, Marka Kamieńskiego i innych artystów o znanym i cenionym dorobku.

Ireneusz Walczak, Niektórzy Polacy już się nauczyli patriotyzmu

Wśród prezentowanych twórców nie braknie też zupełnie młodych, którym odłamki eksplodującej 20 lat temu żelaznej kurtyny bardziej niż z zagrożeniem kojarzą się z turystyczną atrakcją. Jej rozbiórka odkryje zarówno to, co łączy jak i to, co dzieli postawy twórcze pokoleń Polaków. Postawi publiczności pytanie: Czy sztuka zmienia swoją strukturę pod wpływem rzeczywistości czy może jest na odwrót?

Wystawa unaocznia fakt, iż sztuka polska, będąc konglomeratem języków artystycznej wypowiedzi, rozwijających się równolegle względem linii rozwojowej współczesnej sztuki światowej, zdolna jest do generowania własnych, niezależnych nurtów. Dowieść ma również tolerancji wobec zjawisk odbiegających od standardu czy uznawanej normy.

W ciągu trzech tygodni, ekspozycji towarzyszyć będą imprezy dodatkowe. Pierwszy weekend poświęcony będzie tańcowi współczesnemu, kolejny poezji, trzeci współczesnej muzyce. Odbędą się również konferencje poświęcone poezji, sztukom plastycznym oraz działania offowe. Imprezy festiwalowe przebiegać będą we współpracy z Ambasadą RP w Niemczech, Senatem Berlina, berlińskim Instytutem Kultury Polskiej, Galerią ZERO, jak również z ASP w Waszawie i w Katowicach, Akademią Muzyczną w Katowicach oraz Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Wystawę sztuki, organizowaną przez Fundację Paryż, wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, Samorząd Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Katowice.

 Czas: 24.11. – 17.12.2011

Miejsce: Kuehlhaus Luckenwalder Str. 3, 10963 Berlin

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.