szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ketterer Kunst: Dwustronne dzieło Maxa Pechsteina poszło za 4,6 mln dolarów

14.12.2011

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

Dwustronny obraz wykonany przez niemieckiego malarza ekspresjonicznego – Maxa Pechsteina, okazał się najdroższym dziełem sprzedanym w tym roku w Niemczech- sprzedano go podczas aukcji w Ketterer Kunst w Monachium za 4,6 mln dolarów.

Olejny obraz pochodzący z 1910 roku uważany jest za najwybitniejsze dzieło artysty. Obraz ten jest o tyle intrygujący, że podziwiać go można z dwóch stron.

Hermann Max Pechstein (1881 Zwickau - 1955 Berlin) Weib mit Inder auf Teppich (z przodu), Früchte II (z tyłu). 1910. Olej na płótnie po obu stronach. 71,5 x 82,5 cm (28,1 x 32,4 in). Źródło: Ketterer Kunst

Ze względu na swoją oszczędność wynikającą w dużym stopniu z biedy, Max Pechstein wykorzystywał płótno z obu stron tworząc dzieła dwustronne. Do prac takich należą docenione w tym roku ‘Weib mit Inder auf Teppich’ oraz ‘Früchte II ‘. Pierwszy  obraz to wizerunek żony malarza pozującej nago wraz z Indianinem, natomiast strona druga zupełnie odbiegająca tematycznie przedstawia wazon i owoce.

Max Pechstein należał do ważnych twórców niemieckich pierwszej połowy XX wieku, wchodził w skład artystów Brücke– ugrupowania niemieckich artystów ekspresjonistów poszukujących nowych form artystycznej ekspresji oraz wybiegających poza ustanowione przez tamte czasy normy. Członkami grupy byli między innymi: Ernst Ludwig Kirchner, Karl Schmidt-Rottluff, Otto Mueller czy Fritz Bleyle. Artyści grupy Brücke stawiali w swoich pracach na kolor i formę, co uwidocznione jest w twórczości Pechsteina.

Dwustronne dzieło autorstwa Pechsteina to w tym roku niewątpliwie spore wydarzenie na niemieckim rynku sztuki. To, co jednak może zastanawiać to, w jaki sposób obraz będzie eksponowany w związku ze swoją podwójną naturą.

Źródło: auctionnewsnetwork.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.