szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Londyn otwiera się na polskich artystów

25.01.2012

Magazyn

Londyn otwiera się na polskich artystówJuż wkrótce, w ramach cyklu „The Forgetting of Proper Names”,  ruszają  wystawy polskich artystów młodego pokolenia. Prace współczesnych artystów z Polski prezentowane będą przez 2 miesiące w Galerii Calvert 22, a ich głównym zadaniem będzie przybliżenie publiczności londyńskiej, młodej sztuki polskiej w najlepszym wydaniu.

Wśród artystów biorących udział w głównym wydarzeniu, znajdują się: Wojciech Bąkowski, Anna Molska i Agnieszka Polska . Warto zaznaczyć, że każdy z artystów jest reprezentantem młodego pokolenia – przed lub po 30. roku życia. Poza wiekiem łączy ich jednak coś jeszcze –  wspólna historia. Artyści poprzez sztukę, którą tworzą, często powracają do wydarzeń rozgrywających się za czasów postkomunistycznej Polski. Motyw czerpania z przeszłości oraz analiza zmian zachodzących w polskim społeczeństwie, to tematyka przewijająca się przez pracę młodych artystów. Ponadto, artystów wyróżnia wszechstronność. Ich prace nie ograniczają się do jednego środka wyrazu, choć tym, który pojawia się najczęściej jest bez wątpienia technika wideo. Swoje przemyślenia wyrażają poprzez sfilmowany performance, instalacje, jak i efekty dźwiękowe.

Animowane filmy Wojciecha Bąkowskiego, sfilmowany performance Anny Molskiej oraz elektryzujące wizualnie animacje Agnieszki Polskiej dają możliwość chwilowego powrotu do przeszłości, nawet tym, których pamięć nie zawiera potrzebnych ku temu informacji.

Należy zaznaczyć, że polskie nazwiska przewijają się również przez inne prestiżowe wydarzenia odbywające się aktualnie w Londynie. W National Portrait Gallery od 11 listopada ma miejsce wystawa fotografii Lidii Kowalewicz. Oryginalna tematyka fotografii Kowalewicz – konkursy piękności dedykowane dzieciom – zagwarantowała jej miejsce wśród pozostałych 59 artystów prezentujących swoje prace w galerii. To duże wyróżnienie dla młodej artystki z Polski, która w swoich pracach najczęściej porusza kwestie genderowe, zachodnich wzorców, pop-kultury oraz wpływu mediów na kształtowanie się społeczeństwa.

Do styczniowych sukcesów polskich artystów w Londynie dołączyć należy także instalację Marcina Dudka –  „Winter Pavillon”. Zorganizowany przez Waterside Project Space „Winter Pavilion”, będzie można podziwiać już od 25 stycznia w urokliwym Shoreditch Park. Instalacja Marcina Dudka to zarówno galeria, jak i przestrzeń poza nią. „Screen House” to nic innego, jak przenośny, modułowy budynek, który stanie się parkową platformą widokową. Idea pomysłu zakłada, że wkraczający w jej progi oglądający będzie obcować z alternatywnym krajobrazem, będącym kolażem zwyczajowych „dziurek do podglądania” w drzwiach z projekcjami nietypowych scenek rodzajowych. Artysta urodzony w latach 70-tych inspirował się, budowanymi na potęgę w postkomunistycznej Polsce –  betonowymi blokowiskami, w których przyszło mu się wychować.

Wśród zaproszonych do Londynu artystów z Polski znajdziemy wkrótce także: wrocławską artystkę – Julię Gajewską prezentującą swoje prace podczas Parallax Art Fair oraz artystów biorących udział w Międzynarodowych Targach Sztuki w Londynie: Andrzeja.M. Karwackiego, Kasię Kmitę, Izabellę Kay, Adam Lach Lunaris, Pawła Pyrza i Kaję Solecką.

Wygląda na to, że autentyczność młodych polskich twórców, ich oryginalne wizje rzeczywistości oraz sposób interpretowania trudnych zagadnień, coraz bardziej przemawiają do estetyki zachodniego widza, który jest w stanie nie tylko zauważyć, ale i docenić polską młodą twórczość.

Źródło: polishculture.org.uk, calvert22.org

Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.