szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Powrót zapomnianego dzieła Gustava Klimta

01.02.2012

Magazyn

Dzieło ‘Seeufer mit Birken’ już niedługo pojawi się w galerii Domu Aukcyjnego Sotheby’s w Londynie, gdzie następnie trafi pod młotek już w przyszłym tygodniu.

Dzieło ‘Seeufer mit Birken’ już niedługo pojawi się w galerii Domu Aukcyjnego Sotheby’s w Londynie.

Powrót sprzedanego ponad 100 lat temu obrazu Gustava Klimta to miła niespodzianka dla wszystkich pasjonatów sztuki. Dzieło ‘Seeufer mit Birken’ już niedługo pojawi się w galerii Domu Aukcyjnego Sotheby’s w Londynie, gdzie następnie trafi pod młotek już w przyszłym tygodniu.

Wydarzenie określane jest przez dyrekcję Sotheby’s, jako sensacyjne. Nikt nie spodziewał się powrotu tak dawno niewidzianego obrazu Klimta. Znalezisko, ze względu na tematykę obrazu, porównywane jest do namalowanego, w tym samym okresie, eksperymentalnego obrazu  Moneta przedstawiającego lilie na wodzie. Przewiduje się, że ‘Seeufer mit Birken’ szybko osiągnie cenę nieustępującą obrazowi Moneta.

Wiadomo już, że w 1902 roku dzieło zostało sprzedane kolekcjonerom z Dusseldorfu – Richardowi i Klarze Koenigs-Bunge. Wraz z podjęciem przez nich decyzji o przekazaniu obrazu swojej córce w ramach prezentu ślubnego, dzieło zniknęło na dobre. W konsekwencji świat sztuki zapomniał o obrazie Klimta skazując je na zapomnienie. Po całym wieku ciszy, obraz upomniał się o swoje. Radość jest tym wielka, że dzieła Klimta cieszą się ostatnimi czasy szczególną popularnością. Namalowany przez artystę portret Adele Bloch-Bauer został sprzedany za rekordowe 135 mln dolarów w 2006 roku. Jak potoczą się losy odnalezionego obrazu, dowiemy się już w przyszłym tygodniu.

Ciekawostkę stanowi fakt, że sielankowy obraz Klimta, to efekt ucieczki artysty od pełnego skandali Wiednia. Artysta pragnąc odosobnienia po burzliwym okresie twórczym, który obfitował głównie w dzieła erotyczne, udał się do malowniczego Salzburga, gdzie w pełni oddał się relaksującym czynnościom, w tym malarstwu.

Źródło: telegraph.co.uk

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.