szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Życie Fridy Kahlo w obiektywie, czyli wystawa nieznanych fotografii artystki

29.02.2012

Magazyn

Ponad 6500 zdjęć autorstwa Fridy Kahlo oraz wiele przedmiotów osobistych, należących do artystki oraz jej męża Diego Rivery, owianych było tajemnicą od momentu śmierci artystki w 1954 roku. Po ponad połowie wieku, kolekcja pamiątek oraz zdjęć Fridy Kahlo ujrzy światło dzienne i pojawi się na jedynej w swoim rodzaju wystawie zorganizowanej przez Artisphere.

Fotografia Fridy Kahlo; Źródło Artisphere

Fotografia Fridy Kahlo; Źródło Artisphere

Unikatowa kolekcja znajdowała się w ukryciu do momentu zainteresowania się nią przez meksykańskiego kuratora sztuki i fotografa – Pablo Ortiz Monasterio, który niezwłocznie zajął się skatalogowaniem obrazów w celu utworzenia wystawy fotografii ikony sztuki współczesnej Fridy Kahlo.

Wystawa „Frida Kahlo: Her Photos” to fantastyczna podróż w głąb duszy artystki. Zdjęcia, które pojawią się do wglądu publiczności to autentyczny rejestr historii życia wyjątkowo wrażliwej osoby. Fotografie ukazują życie codzienne artystki, ludzi którzy ją otaczali oraz w sposób doskonały oddają gusta, zainteresowania oraz doświadczenia Kahlo, które przebijają się przez pełne emocji i intymności prace. Dodatkowo, niemalże każde ze zdjęć  opatrzone jest krótkim komentarzem Fridy Kahlo zarejestrowanym z tyłu fotografii, który pozwala na bardziej wnikliwą analizę prezentowanych prac.

Pamiątkowe zdjęcia rodzinne, fotografie ujawniające kochanków artystki, ukryte w pracach informacje na temat związku artystki z aktorką Dolores del Rio – to bez wątpienia pierwsze w historii tak przekrojowe spojrzenie na twórczość artystki.

W pracach Kahlo dominowała szczerość ekspresji oraz zainteresowanie tematyką feministyczną. Artystka inspirowała się wszystkimi odcieniami życia, stąd jej prace przesiąknięte są rozmaitymi emocjami. Mimo towarzyszącemu jej na co dzień bólowi, wynikającemu z przebytej choroby polio a następnie pogłębionemu przez nieszczęśliwy wypadek, artystka w swej twórczości  prowokowała do świadomego życia, do czerpania z życia garściami na przekór losowi. Przelewanie emocji na płótno było dla Kahlo najlepszą terapią w walce z złowrogą rzeczywistością. Późniejszy etap życia twórczego artystki przyniósł, charakterystyczny dla prac Fridy, motyw rozpadu, którego piętno prześladowało ją na co dzień.

Wystawa „Frida Kahlo: Her Photos”, Terrace Gallery w Arlington, Virginia do 25. marca 2012 roku

Źródło: Artisphere

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.