szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Życie Fridy Kahlo w obiektywie, czyli wystawa nieznanych fotografii artystki

29.02.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Ponad 6500 zdjęć autorstwa Fridy Kahlo oraz wiele przedmiotów osobistych, należących do artystki oraz jej męża Diego Rivery, owianych było tajemnicą od momentu śmierci artystki w 1954 roku. Po ponad połowie wieku, kolekcja pamiątek oraz zdjęć Fridy Kahlo ujrzy światło dzienne i pojawi się na jedynej w swoim rodzaju wystawie zorganizowanej przez Artisphere.

Fotografia Fridy Kahlo; Źródło Artisphere

Fotografia Fridy Kahlo; Źródło Artisphere

Unikatowa kolekcja znajdowała się w ukryciu do momentu zainteresowania się nią przez meksykańskiego kuratora sztuki i fotografa – Pablo Ortiz Monasterio, który niezwłocznie zajął się skatalogowaniem obrazów w celu utworzenia wystawy fotografii ikony sztuki współczesnej Fridy Kahlo.

Wystawa „Frida Kahlo: Her Photos” to fantastyczna podróż w głąb duszy artystki. Zdjęcia, które pojawią się do wglądu publiczności to autentyczny rejestr historii życia wyjątkowo wrażliwej osoby. Fotografie ukazują życie codzienne artystki, ludzi którzy ją otaczali oraz w sposób doskonały oddają gusta, zainteresowania oraz doświadczenia Kahlo, które przebijają się przez pełne emocji i intymności prace. Dodatkowo, niemalże każde ze zdjęć  opatrzone jest krótkim komentarzem Fridy Kahlo zarejestrowanym z tyłu fotografii, który pozwala na bardziej wnikliwą analizę prezentowanych prac.

Pamiątkowe zdjęcia rodzinne, fotografie ujawniające kochanków artystki, ukryte w pracach informacje na temat związku artystki z aktorką Dolores del Rio – to bez wątpienia pierwsze w historii tak przekrojowe spojrzenie na twórczość artystki.

W pracach Kahlo dominowała szczerość ekspresji oraz zainteresowanie tematyką feministyczną. Artystka inspirowała się wszystkimi odcieniami życia, stąd jej prace przesiąknięte są rozmaitymi emocjami. Mimo towarzyszącemu jej na co dzień bólowi, wynikającemu z przebytej choroby polio a następnie pogłębionemu przez nieszczęśliwy wypadek, artystka w swej twórczości  prowokowała do świadomego życia, do czerpania z życia garściami na przekór losowi. Przelewanie emocji na płótno było dla Kahlo najlepszą terapią w walce z złowrogą rzeczywistością. Późniejszy etap życia twórczego artystki przyniósł, charakterystyczny dla prac Fridy, motyw rozpadu, którego piętno prześladowało ją na co dzień.

Wystawa „Frida Kahlo: Her Photos”, Terrace Gallery w Arlington, Virginia do 25. marca 2012 roku

Źródło: Artisphere

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.