szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Światowy rynek sztuki 2011 w liczbach

01.03.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

34-procentowy wzrost obrotów aukcyjnych w ciągu pierwszego półrocza 2011 roku, w stosunku do roku poprzedniego, był ewidentnym sygnałem, aby pomyśleć, że na światowym rynku sztuki dobrze się dzieje.  Końcówka roku 2011 nie pozostawiała już cienia wątpliwości rok 2011 zdołał obronić się przed postępującym kryzysem. Dziś wiadomo już, że 15-procentowy wzrost dochodu ze sprzedaży dzieł sztuki zapewnił 2011 rokowi miano najlepszego roku w historii rynku dzieł sztuki.

Qi Bashi, "Eagle Standing on Pine Tree"; Źródło: China Guardian Auctions

Qi Bashi, „Eagle Standing on Pine Tree”; Źródło: China Guardian Auctions

  • 11,5 miliardów dolarów – światowy  łączny dochód ze sprzedaży dzieł sztuki.

To pierwszy w historii wynik przekraczający magiczne 10 miliardów dolarów. Wynik przewyższył ten uzyskany w 2010 roku aż o 21%.

  • 34% – liczba określa odsetek niesprzedanych w 2011 dzieł sztuki.

Pomimo 7-procentowego wzrostu w ilości oferowanych na aukcjach dzieł sztuki, odsetek niezakupionych dzieł w dalszym ciągu pozostaje wysoki.

  • 57,2 mln dolarów – najlepszy wynik aukcyjny uzyskany przez artystę z Chin – Qi Baishi.

Obraz Qi Baishi “Eagle Standing on Pine Tree; Four-Character Couplet in Seal Script” zatrzęsła rynkiem sztuki osiągając oszałamiająco wysoka cenę 22. maja w Beijing.

  • 1,688 – liczba dzieł sprzedanych na aukcjach, których cena przekroczyła 1 mln dolarów

Rok 2011 przyniósł aż 33-procentowy wzrost w sprzedaży dzieł sztuki, których cena przekroczyła magiczny próg miliona dolarów.

  • 69% – ilość dzieł sztuki, których cena aukcyjna nie przekroczyła 5,000 dolarów
  • 43% – udział Azji w światowym rynku sztuki

W roku 2011 bez wątpienia warunki na rynku sztuki dyktowała Azja. Zapoczątkowany w 2010 roku trend wzrostowy w Azji, utrzymał się także w 2011 roku dając 38-procentowy wzrost dochodu ze sprzedaży dzieł sztuki w samych Chinach.

  • 271,795,000 dolarów – najwyższy dochód ze sprzedaży dzieł sztuki uzyskany podczas jednej aukcji.

Spektakularna aukcja ‘Contemporary and Post-War Art Sale’ miała miejsce w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Yorku 9. listopada 2011 roku. Na wynik aukcji wpłynęła rekordowa sprzedaż dwóch prac Clyfforda E.Stilla oraz rekord aukcyjny uzyskany przez obraz Gerarda Richtera.

  • 4 – miejsce, które zajęła Francja w ogólnoświatowym rankingu rynków dzieł sztuki

To kolejna sromotna porażka Francji, która niegdyś święciła tryumfy na światowym rynku sztuki. Już po raz piąty Francja została wyprzedzona przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię oraz, tym razem,  także przez Chiny.

  • 12,400 – liczba nowych rekordów aukcyjnych uzyskanych przez artystów

Artyści, których rekordy aukcyjne odbiły się głośnym echem na całym świecie to: Qi Baishi, Clyfford E.Still, Roy Lichtenstein, Egon Schiele, Salvador Dali oraz Gerard Richter.

Źródło: artprice.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.