szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Podobizna króla rock&roll’a na majowej aukcji Sotheby’s

16.03.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Płótna Andiego Warhola ostatnio nie schodzą z licytacji. Tym razem dom aukcyjny Sotheby’s proponuje dzieło z „podwójnym” Elvisem Presleyem, którego cena wahać się będzie od 30 do 50 milionów dolarów.

"Double Elvis", Źródło: Sotheby's

"Double Elvis", Źródło: Sotheby's

Obraz zatytułowany „Double Elvis”, jest jedną z 22 podobizn króla rock&roll’a, jakie po raz pierwszy wystawiono w Ferus Gallery w Los Angeles pod koniec 1963 roku. Dziewięć z nich znajduje się w kolekcjach muzealnych, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Albert Mugrabi, którego rodzina posiada jedną z największych prywatnych kolekcji prac Andiego Warhola, twierdzi, że „podwójny” Elvis jest dziełem szalenie pożądanym i sam marzy, żeby je mieć.

"Double Elvis", Źródło: MoMA

"Double Elvis", Źródło: MoMA

Na wersji obrazu, który oferuje Sotheby’s, drugi wizerunek Elvisa jest bardzo słaby, przypomina niemalże cień. Płótno, jakie znajduje się w kolekcji nowojorskiego Museum of Art natomiast, przedstawia obie postacie Presleya niezwykle wyraźnie.

Zanim Sotheby’s, wystawi dzieło Warhola na aukcję sztuki współczesnej, która odbędzie się 9 maja w Nowym Jorku, pragnie przedstawić je jeszcze w Los Angeles, Londynie i Hong-Kongu. Dla porównania w 2004 roku dom aukcyjny Christie’s sprzedał podobny obraz z wizerunkiem rockowego idola, za 3,4 miliony dolarów.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.