szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Uliczna sztuka ponownie na aukcyjnych salonach

22.03.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Jeszcze nie tak dawno temu sztuka uliczna jawiła się jako wandalizm. Obecnie jest to forma artystyczna, którą spotkać możemy nie tylko na murach budynków, ale także w galeriach, muzeach czy na aukcjach. Tym razem na artystów urban artu postawił londyński Bonhams, organizując w dniu 29 marca street-artową licytację.

"Love is in the air", Banksy, Źródło: Bonhams

"Love is in the air", Banksy, Źródło: Bonhams

Dopóki sprzedaż sztuki miejskiej nie jest rodzajem tych aukcji, które osiągają ośmiocyfrowe wyniki, to możemy być pewni, że jej kategoria będzie co raz bardziej pożądana. O powodzeniu takich przedsięwzięć mogą przekonać się wkrótce mieszkańcy Londynu, odwiedzając marcową aukcję urban artu, która odbędzie się w domu aukcyjnym Bonhams.

Sprzedaż dzieł szacuje się w granicach od 460 tysięcy funtów do 680 tysięcy funtów (730.000 – 1.1 mln dolarów). Wśród wystawionych pozycji, znajdzie się aż siedemnaście prac pół-anonimowego artysty brytyjskiej ulicy, Banksy’ego. Twórca, który zazwyczaj zostawia swoje dzieła na londyńskich murach pod osłoną nocy, jest obecnie szalenie modny w tej kategorii. Wraz z rozpoczęciem wieczoru na pewno chwyci za serce wszystkich fanów Kate Moss i „Brangeliny” (mowa tu o jednej z najbardziej medialnych par – Bradzie Picie i Angelinie Jolie), oferując prace z ich wizerunkami.

"Bomb Hugger", Banksy, Źródło: Bonhams

"Hugger Bomb", Banksy, Źródło: Bonhams

Wiele z dzieł, jakie będą oferowane na nadchodzącej aukcji, zostało zakupione przez ich obecnego właściciela w 2002 roku na pierwszej oficjalnej wystawie Banksy’ego w Los Angeles, zatytułowanej: „Egzystencjalizm”. Należą do nich m.in. „Leopard i Kod Kreskowy”, którego sprzedaż szacowana jest na od 60 do 80 tysięcy funtów. Czarno-białe dzieło przedstawia zwierzę, które uwolniło się z klatki wyglądającej jak tytułowy kreskowy kod. Inne obrazy to „Hugger Bomb”, na którym widnieje dziewczynka czule obejmująca niebezpieczną torpedę, oraz praca pt. „Miłość jest w powietrzu”. Oba dzieła wycenia się na od 40 do 60 tysięcy funtów.

Cena kultowego obrazu Banksy’ego, jaki przedstawia twarz Kate Moss, namalowaną w stylu portretu Marilyn Monroe, autorstwa Andiego Warhola, wahać się będzie natomiast od 30 do 50 tysięcy funtów. Aukcja obejmie również wiele innych dzieł brytyjskiego artysty wycenianych poniżej 50 tysięcy. Inni artyści, których obrazy wezmą udział w aukcji to Blek Le Rat, Shepard Fairey i KAWS.

"Lady Fetish", Banksy, Źródło: Bonhams

"Lady Fetish", Banksy, Źródło: Christie's

Jak aukcyjne salony przyjmą sztukę „z ulicy”? Ostatni boom na tego typu twórczość wskazuje, że może być nieźle. W lutym 2006 roku praca Baksy’ego o przewrotnym tytule „Lady Fetish” osiągnęła na aukcji sztuki powojennej i współczesnej wynik 265.250 funtów. Licytacja dzieła odbyła się w londyńskim Christie’s. Praca przedstawiająca arystokratyczną damę, której twarz zasłonięta jest czarną skórzaną maską, była jedną z najlepiej opłaconych tego wieczora.

Źródło: Art Info

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.