szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

W boskim wnętrzu Yemanji – wystawa i performance Bartka Kiełbowicza

23.04.2012

Magazyn

11 maja w praskiej Galerii 81 Stopni odbędzie się niezwykła wystawa Bartka Kiełbowicza. Yemanja to projekt w którym sama galeria, a także prowadząca do niej klatka schodowa stają się szkieletem dla instalacji, a widz zostaje wprowadzony do wnętrza pracy. Temat zaczerpnięty został z brazylijskiej religii candomble i odnosi się do wątku bogini oceanów – jej tradycyjnych przedstawień, a także współczesnej symboliki prania jako codziennej, a równocześnie niezwykłej czynności.

Bartek Kiełbowicz w swoim projekcie odnosi się do tematu brazylijskiej bogini używając charakterystycznej dla niej symboliki i kolorystyki równocześnie go uwspółcześniając i poszerzając w autorski sposób. Autor wykorzystuje naturalną przestrzeń klatki schodowej prowadzącej do galerii jako szkieletu dla swojej instalacji. Poprzez użyty materiał oraz sam motyw suszącego się prania podkreśla obecność tajemniczego kobiecego bóstwa.

Równocześnie widz wchodzący po schodach zostaje umieszczony we wnętrzu bębna ogromnej pralki – alegorii oceanu. Pralki fascynują autora od wczesnego dzieciństwa – jako otchłań pożerająca prane przedmioty, a także przestrzeń wirowania i przemian kojarzonych z naturalnym cyklem przyrody. Równocześnie pralka jest współczesnym wynalazkiem o kosmicznej formie, który towarzyszy nam w codziennych obowiązkach. Tę nowoczesną odsłonę oceanicznego żywiołu autor zaprezentuje w samej galerii wypełniając ją ogromnymi ilościami pralek w formie wizerunków i samych przedmiotów.

Istotnym elementem projektu są również dwa performance towarzyszące otwarciu wystawy – w postaci tańców afro brazylijskich w wykonaniu kobiet – ucieleśnień Yemanjy, a także możliwość uczestniczenia w pokazie capoeiry i przejście przez samą instalację w kilka dni później.

YEMANJA (czyt. -jemanża) bogini brazylijskiej religii candomble utożsamiana z wodą i energią księżyca. Księżniczka oceanów, patronka rybaków i rozbitków morskich przedstawiana w białych i niebieskich sukniach. Drugiego lutego w Brazylii obchodzone jest święto Yemanja. Ludzie zbierają się na plażach, tańczą, śpiewają  i ofiarowują bogini: kwiaty, perfumy, lusterka, szminki i biżuterię.

Wernisażowi wystawy (zaplanowanemu na 11.05) i drugiej odsłonie projektu w czasie Nocy Muzeów towarzyszyć będą pokazy tańców brazylijskich i capoeiry. Autor łączy w ten sposób swoje pasje – sztukę i capoirę.

Źródło:  Stowarzyszenia Hokuspokus

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.