szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Krzyk sprzedany za 120 milionów dolarów

10.05.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

Edward Munch, Krzyk

Edward Munch, Krzyk, Źródło: sothebys.com

W domu aukcyjnym Sotheby’s po raz kolejny padła rekordowa cena na rynku sztuki. Prawie 120 mln dolarów kosztował Krzyk Edwarda Muncha. Aukcja odbyła się 2 maja w Nowym Jorku i, według danych Sotheby’s, przejdzie do historii, ustanawiając światowy rekord sprzedaży dzieła na aukcji. W licytacji udział wzięło przynajmniej ośmiu kolekcjonerów, ale prawdziwa walka rozegrała się pomiędzy dwoma zdeterminowanymi osobowościami licytującymi przez telefon. Klient, który w końcu kupił dzieło, chce pozostać anonimowy.

Na kilka dni przed aukcją Krzyk został wyeksponowany w specjalnie oświetlonej i odosobnionej sali. Nad bezpieczeństwem obrazu czuwało 26 ochroniarzy. Żeby go zobaczyć, należało pomyślnie przejść przez dwa punkty kontrolne i wykrywacze metali. Mimo to, bardzo wiele osób pojawiło się przy New Bond Street, by na własne oczy ujrzeć tak słynną pracę.

Tak naprawdę istnieje kilka Krzyków, gdyż płodny artysta utworzył całą ich serię. Pierwszy został namalowany w 1893 roku. Teraz znajduje się w Galerii Narodowej w Oslo. Również w tym mieście, w Muzeum Muncha, wyeksponowany jest taki sam obraz stworzony w 1910 roku. W 1895 roku malarz sporządził także dwie litografie na podstawie oryginału. Co więcej z lat 90 XX wieku pochodzą dwie wersje pracy wykonane techniką pasteli. Właścicielem jednej z nich jest norweski biznesmen Petter Olsen. To właśnie on wystawił ją na aukcję w domu aukcyjnym Sotheby’s. Było to jedyne wydanie Krzyku, znajdujące się w rękach prywatnych, dlatego mogło wejść na rynek.

[vsw id=”QPJubZlcYxU” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

W związku z powyższym, naturalnym wydaje się być to, że cena za obraz Muncha osiągnęła niemal najwyższy rekord sprzedaży. Jest to przecież dzieło dobrze znane nie tylko na rynku sztuki, ale i trwale zapisane w świadomości przeciętnego odbiorcy. Wizja stojącej na moście, przerażonej i trzymającej się za głowę osoby doczekała się wielu reprodukcji, parodii, pastiszów, plakatów, koszulek i reklam. Nieznanemu nabywcy szczerze gratulujemy.

Źródło: sothebys.com

Oprac. Agnieszka Dudek

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.