szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Stocznia Gdańska nabierze barw: anty-festiwal „Alternativa”

26.05.2012

Magazyn

Alternativa, Źródło: http://www.alternativa.org.pl/

Alternativa, Źródło: http://www.alternativa.org.pl/

Już jutro nastąpi oficjalnie otwarcie tegorocznej edycji gdańskiej Alternativy. Jak piszą sami organizatorzy wydarzenia, jest to anty-festiwal, którego główną ideą jest stałe poszukiwanie nowych dróg dla sztuki oraz jej roli społecznej. Nie chodzi więc o kilkudniowy intensywny bieg po wystawach, ani udział w natłoku atrakcji – Alternariva to programowy cykl, rozłożony w czasie tak, aby widz mógł sztukę pokontemplować, pomyśleć nad nowymi twórczymi zjawiskami  oraz zyskać pewien nowy ogląd i wiedzę w kwestii dziedzin artystycznych.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Sztuki Wyspa. Gruntem, na którym zrodził się pomysł na Alternativę, były gdańskie tradycje polityczne oraz nowe tendencje w sztuce, jakie po raz pierwszy dało się zauważyć w mieście w pierwszej połowie lat 80.

Charakterystycznymi trendami były wówczas duża doza niezależności i samodzielne odkrywanie nowych przestrzeni w Gdańsku. Nie bez kozery więc, anty-festiwal organizowany jest na terenie Stoczni Gdańskiej, w której w roku 1980 liczne robotnicze strajki, miały wpływ na dezintegrację bloku wschodniego. Dziś, organizatorzy wydarzenia dodają mu politycznego smaczku, dzięki specyficznej atmosferze tego  historycznego miejsca.

Alternativa to event międzynarodowy. W ogólnym podsumowaniu na przestrzeni lat 2010-2012, ma wziąć w nim udział ponad 150 artystów z całego świata. Tegoroczna odsłona wydarzenia, to dwie wystawy główne „Materialność” oraz „Wyspa. Teraz jest teraz”, jak i również wiele wykładów, działań artystycznych z zakresu performance, działań w przestrzeni publicznej, koncertów, dyskusji oraz publikacji.

Pierwsza z tegorocznych anty-festiwalowych wystaw pt. „Materialność”, będzie nawiązywała do kwestii materii we współczesnym świecie. Jak piszą organizatorzy, „wystawa Materialność zgłębia wizualne, zmysłowe, polityczne i naukowe właściwości materiałów„. Będziemy mogli zastanowić się zatem, co współcześnie oznacza termin materialność? Jak człowiek postrzega siebie w świecie materii?

Artyści biorący udział w ekspozycji: Lara Almarcegui, Rosella Biscotti i Kevin van Braak, André Cepeda i Eduardo Matos, Maureen Connor i Kadambari Baxi, Marcelo Expósito, Iñaki Garmendia, Martí Guixé, Sally Gutierrez, Lawrence Abu Hamdan, Sjef Henderickx, Arne Hendriks, Mateusz Herczka, Ernst van der Hoeven, Katarzyna Józefowicz, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Robert Kuśmirowski, MML STUDIO (Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore), Paulo Mendes, Lex Pott, Partizan Publik, Patrícia Azevedo Santos, Hito Steyerl, Michał Szlaga, Ronald van Tienhoven, Mariusz Waras, Jólan van der Wiel, Erlea Maneros Zabala, Silvia Zayas oraz Lisa Schmidt-Colinet, Alexander Schmoeger i Florian Zeyfang.

Druga z wystaw, pt. „Wyspa. Teraz jest teraz”, to prezentacja archiwum Fundacji Wyspa Progress, jakie zostało uzupełnione fragmentami archiwów artystów, którzy dokumentowali 30 ostatnich lat działań twórczych w Trójmieście. Będą to m.in. fotografie, wycinki prasowe, książki i magazyny, ustne i pisemne relacje, druki, teksty, dokumenty, szkice artystyczne i instytucjonalne. Oprócz tego, widownia będzie mogła obejrzeć projekty efemeryczne oraz z zakresu performance. Artyści biorący udział w przedsięwzięciu to m.in. Agata Biskup, Przemek Czepurko, Mateusz Kula, Mikołaj Moskal, Konrad Smoleński, Pavel Sterec czy Zorka Wollny.

Tegoroczna edycja Alternativy potrwa od 26.05.2012, aż do 30.09.2012. Dzisiejszy dzień to tzw. Dzień dla profesjonalistów, którzy od godziny 12:00 mogą zgłaszać swoje rejestracje pod adresem: alternativa2012@wyspa.art.pl. Cały program projektu dostępny jest tutaj.

Źródło: http://www.alternativa.org.pl/

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.