szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sztuka zaleje warszawskie ulice

25.06.2012

Magazyn

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKA ULICY jest jedynym tak znaczącym plenerowym wydarzeniem artystycznym odbywającym się cyklicznie w Warszawie i adresowanym do tak szerokiej publiczności. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w ponad 20 najbardziej popularnych i najpiękniejszych miejscach Warszawy: na Rynku Nowego i Starego Miasta, w Parku Agrykola, na Polu Mokotowskim, Placu Zamkowym, w Lapidarium, na ulicach Starego Miasta, miejskich skwerach i placach.

Źródło: http://www.sztukaulicy.pl/

Źródło: http://www.sztukaulicy.pl/

Na kilka dni Warszawa staje się miejscem, gdzie koncentruje się życie współczesnego społeczeństwa, zaś kultura, prezentowana jest w nowych, dynamicznych formach, wychodząc poza budynki teatralne, galerie czy muzea. Cykl imprez realizowanych w ramach festiwalu jest całkowicie otwarty i dostępny dla kilku tysięcy stałych widzów oraz ponad milionowej publiczności przypadkowej.

Uczestnikami festiwalowych przedstawień i akcji plenerowych są nie tylko mieszkańcy stolicy, ale też licznie napływający do Warszawy w okresie letnim turyści zarówno krajowi, jak i zagraniczni. Dla ogromnej rzeszy przypadkowych obserwatorów festiwalowa forma prezentacji jest jedyną okazją do kontaktu ze sztuką.

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy to wyjątkowe wydarzenie kulturalne obejmujące kilka intensywnych dni spektakli ulicznych i plenerowych, które umożliwiają wielotysięcznej publiczności zapoznanie się z rozmaitymi formami sztuki – alternatywnymi wobec tradycyjnej twórczości zarówno na polu teatru, tańca, muzyki, cyrku, jak i filmu. Instalacje, happeningi, performance „grają” elementami architektury i infrastruktury miejskiej, wykorzystując tunele, przystanki tramwajowe i autobusowe, stacje metra i pasaże handlowe. W ten sposób instalacje, sceny, seanse filmowe i muzyka stają się stałym elementem krajobrazu i jednocześnie zapraszają przechodniów do zaangażowania się w czynne uczestnictwo odbioru różnego rodzaju sztuk .

Podczas pierwszego festiwalu w 1993 roku, pokazane zostały trzy zespoły teatralne. Początkowo gośćmi naszymi były jedynie teatry polskie, z czasem dołączyły do nich uznane grupy z Francji, Hiszpanii, Belgii, Rosji, Ukrainy, Szwecji, Norwegii, Włoch czy Argentyny.

Do najznakomitszych gwiazd festiwalu należały m.in. Plasticiens Volants, Teatr Nucleo, Les Arts Sauts, Teatr Titanick. Z roku na rok, coraz więcej grup artystycznych zgłasza chęć uczestnictwa w tym kulturalnym przedsięwzięciu. Festiwal zwiększa swój zasięg zarówno lokalny – wstępując na kolejne place i ulice Warszawy, jak i międzynarodowy – łącząc w swoim programie kultury wielu narodów świata.

W ciągu paru lat swojej historii festiwal stał się imprezą, z którą identyfikują się nie tylko artyści i tradycyjni odbiorcy sztuki, ale także ludzie młodzi, dla których miasto jest naturalnym środowiskiem określającym ich styl bycia, upodobania i potrzeby. Do grona patronów medialnych festiwalu należały wydawnictwa prasowe oraz stacje radiowe i telewizyjne o liczącej się na rynku pozycji. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródło: www.sztukaulicy.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017