szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Munch w Tate

27.06.2012

Magazyn

Edvard Munch "Kobiety na moście" W dniach 28 czerwca do 14 września w Tate Modern będzie prezentowana wystawa „Munch: The Modern Eye”. Większość z zebranych na ekspozycji prac Edvarda Muncha pochodzi z muzeum w Oslo. Poza najbardziej znanym malarstwem, prezentowane będą również filmy i fotografie jego autorstwa, bardzo rzadko ukazywane oczom szerszej publiczności.

Ekspozycja ma na celu odświeżenie spojrzenia na znanego malarza. Zazwyczaj postrzegany jako XIX – wieczny, symbolistycznego twórcę, prezentującego postacie i miejsca nierealne. Kuratorzy chcą podkreślić inny aspekt jego działalności. Norwega można również rozumieć jako artystę, który wniósł wiele do rozwoju współczesnej sztuki. Wystarczy przyjrzeć się jego przedstawieniom ukazującym bardziej realne sceny, takie jak „Płonący dom”.

Poza tym, na wystawie będzie można zobaczyć serie jego obrazów. Jedną z nich jest „Chore dziecko” oraz „Kobiety na moście”, prace wielokrotnie odtwarzane na nowo, poprawiane i udoskonalane w różnych wersjach. Pokazują one zmagania artysty z tematem, jego emocjonalne podejście oraz dążenie do perfekcji.

Co do fotografii i filmu, w Tate zaprezentowane zostaną również wpływy tych technik na malarstwo i grafiki norweskiego twórcy – postacie zdające się „poruszać”, ekspresyjne diagonale oraz inspirowane fotograficznymi stadiami ruchu ujęcia. Artysta budował swoje kompozycje jak scenę w teatrze – rolę aktorów pełnili przedstawiani ludzie, z których każdy był symbolem innych wartości, innej osobowości i życia.

Wystawa była już pokazywana w Centrum Pompidou, Musée National d’Art Moderne w Paryżu, we współpracy z Muzeum Muncha. Kuratelą londyńskiej ekspozycji zajęli się eksperci z Pompidou, we wsparciu Tate Modern.

Tate Modern
28 czerwca – 14 września 2012

Źródło: Tate Modern

Oprac: Sylwia Zabłocka


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.