szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Skandal się sprzedaje

11.07.2012

Magazyn

W ostatnich latach często mówi się o tym, że powolne, pełne kontemplacji przeżywanie świata zostało zastąpione przez zjawisko szoku. Zewsząd atakują nas rozmaite bodźce, z których przetwarzaniem sobie nie radzimy.

Piotr Uklański, Źródło: Galeria Zachęta

Piotr Uklański, Źródło: Galeria Zachęta

Żyjemy w kulturze pstrokatej, głośnej, krzyczącej. Dlatego też tym, co jest najbardziej pożądane okazuje się najsilniejszy przekaz. A najsilniejszy komunikat, dzisiejszy artysta może wysłać dzięki swej kontrowersyjnej sztuce. Dzisiaj prezentujemy paru artystów, którzy zbili fortunę na swojej skandalicznej twórczości.

Damien Hirst

Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest najmodniejszą sylwetką dzisiejszego świata sztuki. A to ze względu na zarzucaną mu obrazoburczość, ostentacyjność oraz nieposzanowanie żadnej świętości. I faktycznie, można o wartości jego sztuki dyskutować długo i znaleźć bez problemu argumenty zarówno in plus, jak in minus. Jednak nie zmienia to faktu, że jego posunięcia (takie jak wystawianie prawdziwych zwierząt w formalinie czy wysadzanie ludzkiej czaszki diamentami) rodzą wielkie emocje, a i talentu do biznesu odmówić mu nie można. Często nazywa się Hirsta „przedsiębiorczym artystą” i nie jest to bezpodstawne. Wyczuwa on nastroje panujące w społeczeństwie, dostosowuje się do nich i w ten sposób zarabia pieniądze. Można by w tym miejscu wymienić chociażby sprzedaż jego „Fizycznej niemożliwości śmierci w umyśle istoty żyjącej”, za którą nabywca zapłacił 8 milionów dolarów.

Patricia Piccinini

Również dała się poznać szerokiej publiczności jako artystka budująca wokół swej twórczości atmosferę skandalu. Jej rzeźby zdają się niebezpiecznie 'zbliżać’ człowieka do zwierzęcia. Sama głosi kontrowersyjne sądy o bliskości materii organicznej i nieorganicznej. Dzieła, które tworzy mogą czasem wzbudzać niesmak, a nawet obrzydzenie. Nie przeszkodziło to jednak jednemu z kolekcjonerów zapłacić w Christie’s za jej „Psychogeografię” blisko 24 tysięcy dolarów.

Piotr Uklański

Z najbardziej szerokim gronem odbiorców dał zapoznać tego twórcę Daniel Olbrychski, dokonując w Zachęcie zamachu szablą na jego cykl fotografii „Naziści”. Przyniosło to tylko wzrost cen dzieł artysty. Do innych jego znanych prac należą też np. „Dance Floor”, cykl „Joy of Photography”. Ponadto zajmuje się reżyserią (filmów oraz teledysków). Do obszaru jego zainteresowań plastycznych należy głównie fotografia, ale też instalacje. Na rynku sztuki znany jest przede wszystkim ze sprzedaży w Sotheby’s piątej serii „Nazistów” za 481 250 funtów, zaś jego seria fotografii osiągnęła w 2006 rekord aukcyjny żyjącego polskiego artysty.

Co motywuje ludzi do kupowaniasztuki kontrowersyjnej? Można z pewnością wymienić parę rzeczy, które czynią ją szczególnie atrakcyjną – historia, jaką za sobą kryje, unikalność oraz emocje jakie wzbudza. A, jak mówił Georges Braque: „Sztuka jest po to by niepokoić.”

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.