szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Polski pawilon wyróżniony na Biennale Architektury w Wenecji

30.08.2012

Magazyn

Polski pawilon nagrodzony w WenecjiWystawa w Pawilonie Polskim „Making The Walls Quake as if They Were Dilating with the Secret Knowledge of Great Powers” projektu artystki Katarzyny Krakowiak otrzymała specjalne wyróżnienie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji – Common Ground.  Nagrodę odebrali autorka wraz kuratorem Michałem Liberą oraz dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Hanną Wróblewską.  W uroczystości, która odbyła się 29 sierpnia br., uczestniczyła Podsekretarz Stanu w MKiDN Małgorzata Omilanowska.

Polski pawilon został przedstawiony jako „rzeźba dźwiękowa”, która przemienia budynek w system słuchający. Jak podkreślono w uzasadnieniu werdyktu, specjalne wyróżnienie przyznano mu za  dostrzeżenie przestrzeni w architekturze, która  „pozwala słuchać, a nie tylko patrzeć”.

Projekt zatytułowany  „Making The Walls Quake as if They Were Dilating with the Secret Knowledge of Great Powers” („Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy”) – cytat z powieści „Dombey i syn” Karola Dickensa – został wyłoniony w konkursie przeprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki.

Projekt Katarzyny Krakowiak wpisuje się w trwający od kilkunastu lat renesans zainteresowania dźwiękiem. Dzięki swej ulotności, niewidzialności i nieuchwytności, a także za sprawą swego intymnego i fizycznego charakteru staje się doskonałą metaforą współczesności – przepełnionej lękiem i jednocześnie kompulsywną potrzebą kontaktu z innymi ludźmi. Jest próbą ukazania znaczenia architektury w definiowaniu tak rozumianego, tytułowego „wspólnego gruntu”.

13. Międzynarodowa Wystawa Architektury — la Biennale di Venezia Common Ground potrwa do 25.11.br.
Międzynarodowe Biennale Architektury zostało powołane w latach osiemdziesiątych i jest organizowane naprzemiennie z Biennale Sztuki w Wenecji. Udział w obydwu konkursach i wystawach regulaminowych traktowany jest jako reprezentatywny dla kultur narodowych uczestniczących państw.  Biennale składa się z międzynarodowej wystawy głównej oraz kilkudziesięciu wystaw narodowych w pawilonach na terenach wystawowych Giardinidi Castello oraz w innych miejscach w mieście.

KATARZYNA KRAKOWIAK
ur. 1980, artystka zajmująca się rzeźbą i architekturą przy użyciu wielu mediów komunikacyjnych, przede wszystkim dźwięku. W roku 2006 otrzymała dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Transplantacji Rzeźby pod kierunkiem Mirosława Bałki, którego asystentką była w latach 2004-2007. Do jej najważniejszych wystaw należą Who Owns the Air? w Galerii Foksal (Warszawa, 2011), Game and Theory w South London Gallery (Londyn, 2009). Jej prace prezentowane były na wystawach zbiorowych m.in. w KUMU Museum w Tallinie (2011) i HMKV w Dortmundzie (2011). W 2007 roku odbyła staż w Architecture Foundation w Londynie. Od 2011 jest zatrudniona w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich (Wydział Architektury Wnętrz) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (współpracuje z Jackiem Dominiczakiem). W ramach cyklu Ekspektatywa (Fundacja Bęc Zmiana, 2010) we współpracy z Krzysztofem Gutfrańskim opracowała i opublikowała instrukcję, jak zbudować własne Słuchawy.

MICHAŁ LIBERA
ur. 1979, socjolog, producent, kurator i krytyk muzyczny. Współzałożyciel fundacji 4.99, organizator koncertów, warsztatów i prób m.in. Playback Play, plain music, The Song Is You. Współproducent serii płyt poświęconych Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia w wydawnictwie Bolt Records, a także serii płyt konceptualno-popowych Populista. Współpracuje z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, CSW Zamkiem Ujazdowskim, Muzeum Narodowym w Warszawie (Królikarnia). W latach 2007-2011 prowadził autorskie audycje na temat muzyki współczesnej w Polskim Radiu (Program II). Od roku 2010 redaktor serii muzycznej w wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Eseje krytyczne publikował m.in. w pismach „Glissando”, „Res Publica”, „Kultura Współczesna”, „Recykling Idei”; ich zbiór przygotowywany przez wydawnictwo Krytyki Politycznej ukaże się w roku 2012.

 Więcej o projekcie: labiennale.art.pl

Źródło: info. prasowa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów