szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Odnaleziono drugą fotografię Emily Dickinson

09.09.2012

Magazyn

Odnaleziono fotografię wybitnej amerykańskiej poetki Emily Dickinson. Wydarzenie to jest niezwykle istotne, jako że do niedawna istniał tylko jeden dagerotyp przedstawiający podobiznę poetki.

Emily Dickinson, wybitna amerykańska poetka – której wiersze przekładane były również w Polsce – do tej pory posiadała jedynie jedno pochodzące z 1984 roku zdjęcie, na którym ukazana jest jako młoda, lekko wystraszona dziewczyna. Ostatnim czasem jednak pojawiły się informacje o odnalezieniu się kolejnego dagerotypu, który – jak wierzą naukowcy – może przedstawiać Emily Dickinson. Jak mówi Martha Nell Smith, profesor na Uniwersytecie of Maryland – poetka, będąca aktualnie ikoną historii amerykańskiej literatury, pod względem wyglądu do tej pory była niemalże nieznana. Dzięki nowemu odkryciu, tajemnicza postać Emily, a także wyobrażenie na temat jej wyglądu, nieco się zmieni i nabierze realnego kształtu.

Dickinson urodziła się w 1830 roku w Amherst i spędziła tam całe swoje życie. Aktualnie, znajdujący się  pobliżu Amherst College, dom – w którym mieszkała – jest oficjalną siedzibą Emily Dickinson Museum.

Martha Nell Smith informację o nowym zdjęciu dostała trzy lata temu. Został wówczas przesłany do niej list od kolekcjonera, który twierdził, że posiada zakupiony w antykwariacie dagerotyp, przedstawiający Dickinson z inną młodą kobietą. Niestety Smith była wówczas dość sceptyczna i podziękowała grzecznie nadawcy, nie wykonując żadnego ruchu w celu sprawdzenia informacji. Jako, że Smith napisała i wydała pięć książek na temat Dickinson bardzo często zwracają się do niej ludzie z informacjami o rzekomo posiadanych pamiątkach po poetce. Na szczęście kolekcjoner, który w 1995 roku nabył dagerotyp w antykach blisko Springfield, nie poddał się i wrócił, by następnie po wielu trudach umówić się ze Smith. Pomimo pierwotnej niechęci do całej sytuacji badaczka natychmiast uznała, że widniejącą na zdjęciu postacią faktycznie może być Emily Dickinson.

[vsw id=”wraEZgrqgiw&feature=related” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Zdjęcie przedstawia dwie, siedzące obok siebie młode, acz dojrzałe kobiety. Uznaje się, że jest to Emily Dickinson ze swoją bliską przyjaciółką Kate Scott Turner, z którą poetkę łączyły szczególne, być może nawet lesbijskie, więzi. Naukowcy wierzą, że dagerotyp ten został wykonany w 1859 roku. Pod przewodnictwem Susan Pepin z Dartmouth-Hitchcock Medical Center wykonano szereg testów potwierdzających podobieństwo osób znajdujących się na obydwu istniejących dagerotypach i ostatecznie można było stwierdzić, że zarówno linia oczu, nosa, łuk brwiowy są niemalże identyczne. Nowe zdjęcie zostało pokazane światu w czasie sierpniowej konferencji w Emily Dickinson International Society w Cleveland (Ohio).

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.