szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sztuka i narkotyki, czyli śledztwo w sprawie kradzieży z Kunsthal

25.10.2012

Magazyn

Kunsthal w Rotterdamie, fot. holland.com

Kunsthal w Rotterdamie, fot. holland.com

Tydzień temu informowaliśmy o kradzieży wybitnych dzieł z holenderskiego Kunsthal, w wyniku której Fundacja Triton utraciła siedem znakomitych płócien autorstwa wybitnych malarzy.

Według policji jest to największe od dwudziestu lat przestępstwo tego typu i nie wyklucza się, że do rozwiązania tej sprawy potrzebna będzie szeroko rozumiana współpraca różnych jednostek, w tym także lokalnego środowiska. W sprawie kradzieży w dalszym ciągu trwa śledztwo, ale pojawiają się już pierwsze istotne poszlaki. Według policji cała sytuacja może mieć związek z mającą miejsce kilka dni wcześniej aferą kokainową. W związku z tym, że  policja przejęła ogromne ilości narkotyków – których wartość szacowana jest na 500 mln euro (650 mln dolarów) w Antwerpii, to według wystawionej hipotezy skradzione dzieła – wyceniane na kwotę od 50 – 200 mln euro – mogłyby pomóc w spłacie długu, jaki aktualnie zapewne ma podziemie narkotykowe.

[vsw id=”LhLpMYlc_a0&feature=related” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Tom Cremers, szef muzealnej ochrony Rijksmuseum w Amsterdamie, pełniący aktualne funkcję konsultanta do spraw ochrony muzeum, twierdzi, iż przez dwadzieścia lat pracy zauważył ogromne powiązania między sztuką, a handlem narkotykami.

W ubiegłym tygodniu holenderska policja ujawniła też nagranie, na którym zapisany został moment, w którym dwóch złodziei wymyka się z Kunsthal z dziełami Moneta, Picassa, Gauguina, Matisse’a, Freud i innych. Co warto podkreślić – cała operacja trwała tylko dwie minuty. 

[vsw id=”vSKgXfhng0k” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Oczywiście, jeśli zostaną ustalone nowe fakty, niezwłocznie o tym poinformujemy.

Źródło: artdaily. com

Opr.Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.