szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Kompas Młodej Sztuki 2012 – ranking młodych polskich artystów do 35 roku życia

29.11.2012

Magazyn

W końcu jest! Dzisiaj został opublikowany Kompas Młodej Sztuki w Polsce. Na pytanie czy jesteśmy zaskoczeni wynikami? Musimy odpowiedzieć, że nie – chociaż faktycznie w zestawieniu tym znalazło się kilka niespodzianek.

Świat galeryjny aż zawrzał. Na portalach, stronach internetowych i fan page’ach aż tłoczno od obwieszczania światu ważnych dla poszczególnych instytucji i samych artystów wyników tegorocznego zestawienia Kompas Sztuki dla młodych twórców. Jest to trzecia edycja przedsięwzięcia, która za zadanie ma w sposób obiektywny tworzyć ranking najbardziej rokujących artystów w Polsce. Raport wychodzi raz na dwa lata, a pierwsza jego edycja miała miejsce w 2008 roku. Każdy – kto z działaniami artystycznymi w Polsce jest na bieżąco – w trakcie analizy raportu, na pewno nie spotyka się z informacjami wybitnie zaskakującymi, jako że w zestawieniu tym pojawiają się popularne już i ugruntowane na rynku polskim nazwiska.

W czołówce zestawienia znaleźli się: Radek Szlaga,Wojciech Bąkowski i Agnieszka Polska. Zyskali oni największą ilość punktów, będąc przy tym wytypowanymi przez najliczniejszą grupę galerii – zarówno komercyjnych i państwowych.  Warto tutaj zaznaczyć także, że zauważalna jest stosunkowo duża różnica pomiędzy lokatą trzecią (Agnieszka Polska, 38 pkt.), a ścisłą czołówką (Radek Szlaga, 55 pkt.; Wojciech Bąkowski, 51 pkt.). Świadczy to nieustannie rosnącym zainteresowaniu pracami Szlagi i Bąkowskiego, co przekłada się na także na wartość rynkową ich prac. W miejscu tym trzeba zaznaczyć, że realizacje całej trójki zyskują bardzo wysokie kwoty:  Szlaga nawet do 60 tys. zł, Bąkowski  do  40 tys. zł, a Polska do 25 tys. zł.

Jeszcze dwa lata temu Wojciech Bąkowski zajmował pierwsze miejsce w zestawieniu, podczas gdy Radek Szlaga zaledwie szóste. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat jego popularność znacznie wzrosła. Innym zaskoczeniem jest też wysoka pozycja Agnieszki Polskiej, która w poprzednim Kompasie znajdowała się na odległej, bo dwunastej pozycji. Jest to więc ogromny sukces dla młodej artystki.

Następnie, w kolejności pojawiają się twórcy: Norman Leto (28 pkt.), Mariusz Tarkawian (25 pkt.), Julian Jakub Ziółkowski (24 pkt.), Basia Bańda (22 pkt.), Konrad Smoleński (20 pkt.), Iza Tarasewicz (20 pkt.), Ewa Juszkiewicz (19 pkt.), Bartosz Kokosiński (19 pkt.)  i na dziesiątej pozycji  Laura Pawela (13 pkt.).

W przypadku tych artystów warto odnotować:

  • spadek z drugiej lokaty na czwartą Normana Leto
  • spadek z czwartej lokaty na siódmą Basi Bańdy
  • skok z dziewiętnastej lokaty na piątą Mariusza Tarkawiana
  • spadek z trzeciej lokaty na szóstą Jakuba Jana Ziółkowskiego
  • skok z dwunastej lokaty na ósmą Konrada Smoleńskiego
  • pojawienie się  w zestawieniu Bartosza Kokosińskiego – i to od razu na tak wysokiej pozycji
  • skok z dwudziestej drugiej pozycji na dziewiątą Ewy Juszkiewicz
  • brak aktualnie rzadko dostępnego w Polsce  Tomasza Kowalskiego w zestawieniu

Miłym zaskoczeniem jest także wzrost zainteresowania pracami Sławka Czajkowskiego – który razem z Jakubem Ciężkim  – dwa lata temu zajmował pozycję dwudziestą. Dziś zauważalny jest wysoki skok na pozycję jedenastą (Jakub Ciężki na dwunastą).

Tutaj też trzeba powiedzieć, że w stosunku do poprzedniego Kompasu grupa popularnych wówczas artystów, takich jak: Anna Molska, Olaf Brzeski czy Agata Bogacka, gdzieś ową popularność utraciła. W 2012 roku Bogacka nie znalazła się  w zestawieniu (a przynajmniej nie mogę jej odnaleźć), podczas gdy Olaf Brzeski zajął dwudzieste pierwsze miejsce, a Anna Molska dwudzieste. Miłym zaskoczeniem jest także pojawienie się na trzynastej pozycji Katarzyny Karpowicz ( w 2010 na pozycji dwudziestej drugiej), która prezentuje bardziej tradycyjny, acz bardzo magiczny sposób malowania.

Poniżej fragment omawianego rankingu:

Kompas Młodej Sztuki 2012, źródło:kompasmlodejsztuki.com

Kompas Młodej Sztuki 2012, źródło:kompasmlodejsztuki.com

Materiał został opracowany na podstawie Kompas Młodej Sztuki 2012 (ranking młodych polskich artystów do 35 roku życia).

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.