szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

TOP 10 – najbardziej wpływowi światowi kolekcjonerzy

11.01.2013

Ciekawostki, Kolekcje, Światowe

Sklep rynekisztuka

To był wielki rok dla światowego rynku sztuki – sprzedano wiele drogocennych arcydzieł i pobito niejeden cenowy rekord. Dziś przedstawimy dziesięciu kolekcjonerów, którzy mieli nie mały udział w tych pasjonujących transakcjach.

Hélène i Bernard Arnault

Arnault jest szefem LVHM, największego konglomeratu dóbr luksusowych na świecie, który według szacunków wart jest około 41 miliardów dolarów. Żona biznesmena jest pianistką.

Do roku 2003 Arnault był właścicielem domu aukcyjnego Phillips de Pury & Company. Osobiście znany jest z posiadania współczesnej kolekcji sztuki, zawierającej dzieła malarzy takich jak; Picasso, Yves Klein, Henry Moore czy Andy Warhol.

Debra i Leon Black

Leon jest założycielem Apollo Global Management, którego wartość szacuje się na około 3,5 miliardów euro. Jego żona jest producentką na Broadwayu.

W 2005 roku Black zapłacił podobno 27 milionów dolarów za rzeźbę Constantina Brancusi pt. „Bird in Space”. Kolekcjoner zasiada również w zarządzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a w marcu przeznaczył 48 milionów dolarów na budowę Centrum Sztuk Wizualnych.

Edythe L. i Eli Broad

Broad jest założycielem SunAmerica Inc. oraz KB Kome. To wielki filantrop, jaki zarządza aktywami wartymi ponad 2 miliardy dolarów.

Od zeszłego roku muzeum Los Angeles prezentuje ich niezwykłe zbiory. Państwo Broad są właścicielami prac około 200 artystów, takich jak Jeff Koons, Jasper Johns, Andy Warhol, Jean Michel Basquiat, Roy Lichtenstein, Cindy Sherman czy Joseph Beuys.

Pierre Chen

Chen jest założycielem tajwańskiej firmy elektronicznej Yageo.

Chen znany jest z kolekcji sztuki współczesnej, której początki sięgają roku 1990. W 2008 roku zapłacił 3,8 miliardów dolarów za niezwykle cenne płótno z wizerunkiem Luciana Freuda, autorstwa Francisa Bacona. W jego zbiorach znaleźć można także dzieła Andy’ego Warhola, Cy Twombly, Gerharda Richtera, a także chińskie i tajwańskie malarstwo współczesne.

Alexandra i Seteven A. Cohen

Coghen jest założyciel funduszu hedgingowego SAC Capital Advisors, którego szacunkowa wartość  wynosi około 9,3 miliardów dolarów.

Cohen znany jest z wydawania ogromnych sum pieniędzy na 'wielkie nazwiska’. Biznesmen wydał podobno 137,5 milionów dolarów na obraz Willema de Kooning’sa pt. „Woman III”. Był to drugi co do wartości najdroższy obraz sprzedany kiedykolwiek. Jest on także typowany jako potencjalny nabywca „Krzyku” Muncha, jaki wylicytowano za 120 milionów dolarów.

Jo Carole i Ronald S. Lauder

Lauder to emerytowany prezes firmy kosmetycznej Estee Lauder, wartej około 3,3 miliardy dolarów. Zarówno on, jak i jego żona są aktywnymi filantropami.

Według ArtNews, zbiór obejmuje dzieła pochodzące z XIX oraz XX wieku – zwłaszcza artystów niemieckich i austriackich. Małżeństwo posiada także kolekcję sztuki średniowiecznej; broń oraz zbroje. W 2006 roku, Lauder zakupił portret Adele Bloch-Bauer autorstwa Gustava Klimta za 135 milionów euro.

Dimitri Mavromatis

Mavromatis jest greckim kolekcjonerem sztuki. Mieszka w Paryżu. Fortunę zbił dzięki bankowości inwestycyjnej i zarządzaniu aktywami.

Co znajduje się w jego kolekcji? Posiada bogate zbiory sztuki powojennej i współczesnej. W czerwcu 2011 roku zapłacił około 28 milionów dolarów za słynny obraz Picassa „Dora Maar”.

Philip S. Niarchos

Niarchos to najstarszy syn greckiego magnata żeglugi Stavrosa Niarchosa, którego majątek wart jest około 2,5 miliarda dolarów.

Co znajduje się w jego kolekcji? Niarchos odziedziczył po zmarłym ojcu kolekcję sztuki, która zawiera liczne impresjonistyczne i nowoczesne dzieła. Wśród nich znajdziemy m.in autoportret Picassa pt. „Yo”, kupiony w roku 1989 za 47,8 milionów dolarów. Uważa się, że Niarchos jest kupcem autoportretu Van Gogha, wylicytowanego za 71,5 milionów dolarów, oraz „Czerwonej Marilyn” Warhola, wartej 3,63 miliony dolarów.

François Pinault

Założyciel koncernu PPR, właściciela luksusowego Gucci oraz mnóstwa innych znanych marek. Szacunkowa wartość koncernu wynosi 11,5 miliardów dolarów.

Pinault jest właścicielem domu aukcyjnego Christie’s, a tymsamym zapalonym kolekcjonerem. Biznesmen posiada podobno około 2 tysięcy dzieł, w tym prace nabyte bezpośrednio od takich sław jak Hirst czy Koons. Wiele obrazów Pinaulta można oglądać w dwóch weneckich muzeach, a także w Paryżu i Londynie.

Sheikha Al-Hamad bin Mayassa bint Khalifa Al-Thani

Sheikha jest córką emira Kataru oraz prezesem zarządu Muzeum w Katarze. W zeszłym roku, Art Auction okrzyknął ją najpotężniejszą osobą w świecie sztuki.

Sheika należy do grona największych nabywców sztuki współczesnej na świecie. Mówi się, że jest właścicielką najdroższych prac Warhola czy Rothko. Oprócz tego, według wielu, to właśnie ona nabyła słynny obraz Paula Cézanne, pt. 'Gracze w karty”, wylictowany za 250 milionów dolarów. To najdroższy obraz jaki sprzedano w całej historii handlu sztuką.

Źródło: businessinsider.com

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.