szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nieznane rysunki Warhola odnalezione

28.01.2013

Ciekawostki

Daniel Blau, który od prawie 20 lat zajmuje się badaniem oraz sprzedażą prac Andy’ego Warhola stosunkowo niedawno odkrył 300 nigdy  niepublikowanych rysunków artysty z lat 50. Najciekawsze z nich prezentuje w swojej książce, która zatytułowana jest From Silverpoint to Silverscreen.

Blau uważa, że odnalezione  nowojorskiej siedzibie The Andy Warhol Foundation prace mogą być bardzo istotnym materiałem badawczym, bo są brakującym ogniwem w historii twórczego życia mistrza pop art’u. Prace te są bowiem przykładem wczesnych działań artysty, które poprzez swą  stonowaną kolorystykę,  różnią się od późniejszych, wielobarwnych dzieł artysty.  Co istotne – bliżej im do prac niemieckich czy austriackich twórców, takich jak Otto Dix czy Egon Schiele, niż sztandarów twórczości Warhola.

Jeden z rysunków Warhola, fot. danielblau.com

Jeden z rysunków Warhola, fot. danielblau.com

Odnalezione prace są cenne przede wszystkim ze względu na ich rzadkość. Pomimo ogromnej popularności Warhola w latach 60., w rzeczywistości na rynku aukcyjnym, jak i w zbiorach muzealnych nie ma zbyt dużej ilości prac z wczesnego okresu twórczości.

Według zestawienia portalu Artnet.com Andy Warhol był najlepiej sprzedającym się artystą w roku 2012.  Jego Statue od Liberty w ramach kwietniowej aukcji Christie’s została sprzedana za 43.762.500 dolarów, a łączna kwota sprzedaży za rok 2012 wyniosła aż 380.535.960 dolarów.

Źródło: telegraph.co.uk

Opr. B.S
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.