szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

„Nocne przygody Jana Olbrachta” Jana Matejki na aukcji

05.03.2013

Aukcje, Polska

W niedzielę, 17 marca 2013 r., zostanie wystawiony na sprzedaż obraz olejny autorstwa Jana Matejki „Nocne przygody Jana Olbrachta” z 1881 roku. Cena wywoławcza to 500 tys. zł.

Zdaniem kolekcjonerów i historyków sztuki, pojawienie się obrazu tej klasy, pochodzącego ze szczytowego okresu twórczości największego polskiego malarza historycznego, jest wydarzeniem wyjątkowym.

Dzieło o wymiarach 52.2 x 42 cm – malowane w tym samym czasie, co słynny „Hołd pruski” – przedstawia scenę historyczno-rodzajową, rozgrywającą się nocą w XV-wiecznym Krakowie. Król Polski, Jan Olbracht, podczas miłosnej schadzki z mieszczką, przedstawioną w rozwianej bieliźnie, zostaje zraniony przez rywala. Słaniającego się Olbrachta podtrzymuje Kallimach, pochodzący z Włoch nauczyciel króla. Dalej widać napastnika i powstrzymujących go towarzyszy.

Obraz w 1881 r. był prezentowany w Sukiennicach, następnie trafił do Warszawy, aby na blisko sto lat znaleźć się w rękach prywatnych. „Nocne przygody Jana Olbrachta” pojawiły się ponownie w wiedeńskim antykwariacie i znowu trafiły do prywatnego kolekcjonera. Powrót obrazu do kraju po latach jest niecodziennym wydarzeniem. Do tej pory arcydzieło znane było jedynie z reprodukcji zamieszczanych w większości wydawnictw prezentujących twórczość Matejki.

Aukcja dzieł organizowana przez Dom Aukcyjny Agra-Art odbędzie się w warszawskim hotelu Bristol, 17 marca 2013 r. o godz. 19:00.

fot. Jan Matejko, „Nocne przygody Jana Olbrachta”, 1881, źródło: mat. prasowe

Źródło : mat. prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.