szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Andy Warhol @ Christie’s”, czyli wirtualna aukcja dzieł gwiazdy pop-artu

16.04.2013

Aukcje, Świat

Ostatnio pisaliśmy o potędze sprzedaży on-line: jak wykazują sondaże, współcześni kolekcjonerzy sztuki coraz częściej odchodzą od klasycznego modelu kupowania dzieł i decydują się na transakcje wirtualne. Nowojorski Christie’s zdaje się potwierdzać te wyniki. W marcu dom aukcyjny zorganizował pierwszą aukcję on-line, skupiającą dzieła Andy’ego Warhola. Po dużym sukcesie przedsięwzięcia, postanowiono zorganizować podobną sprzedaż raz jeszcze.

Ostatnia aukcja on-line, na której gościły dzieła Warhola przeszła oczekiwania organizatorów. Wyniki sprzedażowe okazały się być dwa razy większe, niż szacowano na początku: przychód z aukcji wyniósł 2,3 miliony dolarów. Jak komentują władze Christie’s, w licytacji udział wzięło aż 263 kolekcjonerów z 36 różnych krajów.

Pierwsza sprzedaż on-line, skupiła prace reprezentujące bogaty warsztat artystyczny Warhola. Ceny dzieł wahały się od 600 do 70 tysięcy dolarów. Pod wirtualny młotek poszła m.in. kolorowa litografia z 1964 roku pt.” I Love Your Kiss Forever Forever”, za którą zapłacono 112,500 dolarów. Wynik ten, przebił niemal czterdziestokrotnie wstępną estymację dzieła.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się również zdjęcia wykonane przez Andy’ego Warhola. Fotografie stanowiły 46% licytacji i sprzedały się wszystkie.

Nic zatem dziwnego, że władze Christie’s postanowiły powtórzyć wirtualny sukces aukcyjny. Jak można przeczytać na stronie nowojorskiego domu aukcyjnego, przez okrągły tydzień, bo od 26 kwietnia do 3 maja, trwać będzie szereg aukcji on-line zatytułowanych „Andy Warhol @ Christie’s Studio 54”.

Kolekcjonerzy z całego świata będą mieli niepowtarzalną okazję na wzięcie udziału w licytacji aż 215 prac Warhola. Wśród nich znajdą się obrazy, rysunku, sitodruki i fotografie – wszystkie wykonane przez najjaśniejszą gwiazdę pop-artu. Szacunkowe ceny prac będą wahały się od 1,500 do 70 tysięcy dolarów.

Co ciekawe, wiele z dzieł nawiązywać będzie do tytułowego Studio 54, które pod koniec lat 70. było najpopularniejszym i najbardziej ekskluzywnym klubem w Stanach Zjednoczonych. Lokal mieścił się przy West 54th Street na Manhattanie i bawiły się w nim najsłynniejsze amerykańskie gwiazdy, takie jak m.in. Michael Jackson, Bianca Jagger, Elton John, Elizabeth Taylor, Liza Minelli, Jack Nicholson czy właśnie Andy Warhol.

Artysta był stałym bywalcem klubu i jednocześnie przyjacielem jednego z założycieli lokalu, Steve’a Rubella. Na aukcji zobaczymy zatem liczne fotografie, na których Warhol uwiecznił amerykańskie gwiazdy bawiące się w Studio 54.

Nadchodząca aukcja, to zatem nie lada gratka dla zarówno dla miłośników twórczości Andy’ego Warhola, jak i wszystkich, rozkochanych w błyszczących, pełnych blichtru amerykańskich latach 70.

Źródło: Christie’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Andy Warhol, Studio 54, Christie’s

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.