szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Dzieła Warhola i Basquiata na targach Art Basel Hong-Kong

22.05.2013

Magazyn

Już jutro startują kolejne targi Art Basel Hong – Kong, dawniej znane jako Hong Kong International Art Fair. Jak zapowiadają organizatorzy, również w tym roku na publiczność czeka moc atrakcji. Oprócz diamentów Angeliny Jolie i butelek wykwintnego wina Romanee-Conti, kupić będzie można dobrą sztukę.

Chociaż oficjalna część targów zaczyna się jutro, już dzisiaj goście VIP, będą mogli obejrzeć ekspozycje przygotowane przez 245 galerii. Słynna Gagosian Gallery udostępniła imponujący zbiór malarstwa Jean-Michel Basquiata, w tym słynny autoportret artysty z 1984 roku, natomiast Pearl Lam Gallery chwali się dziełami pędzla chińskiego malarza Zhu Jinshi.

W tym samym czasie Hanart TZ Gallery lansuje obrazy namalowane przez Qiu Zhijie, zaś Lehmann Maupin, prezentuje neon wykonany przez artystkę Tracey Emin.

Zamysłem organizatorów tegorocznego Art Basel Hong Kong, było utrzymanie typowo regionalnego klimatu targów. I tak, ponad 50 % wystawionych galerii pochodzi z Azji praz regionu Azji i Pacyfiku. Mimo tego, podczas wydarzenia zobaczymy również galeryjnych gigantów mających swoje siedziby w Ameryce i Europie.

Po raz pierwszy podczas targów zaprezentuje się nowojorska Dominique Levy Gallery. Instytucja zaproponuje kolekcjonerom m.in. dzieło Andy’ego Warhola pt. „Dollar Sign”, pochodzące z 1981 roku. Galeria szacuje cenę obrazu od na 500 dolarów, do nawet 6 milionów dolarów. Debiutować będzie również Galerie Gmurzynska z Zurichu. Instytucja zaprezentuje obrazy i rysunki kolumbijskiego artysty Fernando Botero.

Co istotne, w drugim dniu targów (24 maja) oddział Christie’s w Hong-Kongu, rozpoczyna swój wiosenny maraton sprzedaży sztuki azjatyckiej. Jak zapowiadają organizatorzy aukcji, spodziewany zysk wynosi 167 milionów dolarów.

Trwający 4 dni event, Art Basel Hong Kong organizowany jest w Hong Kong Convention and Exhibition Center. O tym, jak wypadły azjatyckie aukcje sztuki dowiemy się zatem już po nadchodzącym weekendzie. Póki co, nie zostaje nam jednak nic innego, jak mocno trzymać kciuki na spektakularne wyniki sprzedażowe.

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Andy Warhol, „Dollar Sign” (1981

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.