szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kufry Paderewskiego na aukcji

24.05.2013

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce, Polska

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wyjątkowe wydarzenie na rynku antykwarycznym – pod młotek idą cztery kufry podróżne Ignacego i Heleny Paderewskich. To nie tylko pamiątka po wybitnym polskim kompozytorze i mężu stanu, lecz także przedmioty o wartości muzealnej. Opatrzone licznymi naklejkami zdradzają destynacje, do których podróżowali państwo Paderewscy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Warszawa, 4.02.58, stacja nadania Zebrzydowice, stacja przesłania Warszawa Gdańska”, „French Line, Cie Gle, S/S Ile de France, Transatlantique” – te i inne nalepki, m.in. z Londynu, Rzymu, Florencji czy Paryża, stanowią historyczne świadectwo międzynarodowych sukcesów polskiego kompozytora. Kufry towarzyszyły licznym wojażom i światowym tournée Ignacego Jana Paderewskiego, w trakcie których dotrzymywała mu towarzystwa małżonka. Tak wyjątkowe przedmioty, o randze muzealnej i historycznej, niezwykle rzadko trafiają na aukcje. Wykonane zostały m.in. przez słynną firmę kaletniczą The Oshkosh Trunk Company z Oshkosh w stanie Wisconsin, specjalizującą w produkcji ekwipaży podróżnych. Firma produkowała kilka zbliżonych do siebie modeli, opartych na identycznym schemacie dwóch pionowych korpusów połączonych ze sobą zawiasami i zamkami z komorą na wieszaki ubraniowe i szuflady.

Według opinii wybitnego specjalisty, Stanisława S. Mieleszkiewicza, wszystko wskazuje na to, że pianista nabył kufry w 1923 lub 1924 roku, podczas jednej z licznych podróży do USA. Nie ma natomiast wątpliwości co do tego, że te kufry stanowiły własność Ignacego i Heleny Paderewskich, o czym świadczą naniesione na nie czerwoną farbą monogramy. Identyczne oznakowanie znajduje się na kufrze przekazanym testamentem razem z pamiątkami i kolekcją artystyczną kompozytora do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w 1951 roku. Kufry trafiły do Polski koleją przez przejście graniczne w Zebrzydowicach 4 lutego 1958 roku za sprawą interwencji pracownika ambasady polskiej w Szwajcarii. Potwierdzają to zachowane na wszystkich egzemplarzach papierowe nalepki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Oprócz zestawu kufrów w katalogu aukcji znalazło się kilkadziesiąt prac sztalugowych, wśród nich polskie malarstwo batalistyczne – jeden z niezwykle ważnych tematów poruszany przez polskich twórców. Na aukcji reprezentowane jest przez obrazy Tadeusza Rybkowskiego, Leonarda Winterowskiego i Wojciecha Kossaka. Opowiadają one o trudnej, niejednokrotnie tragicznej historii Polski. Na aukcji nie zabraknie także szczególnie cenionych przez kolekcjonerów dzieł z kręgu Ecole de Paris, autorstwa wybitnych malarzy – emigrantów z Europy Wschodniej, tworzących w Paryżu: Marca Sterlinga, Rajmunda Kanelby, Włodzimierza Terlikowskiego, Jakuba Zuckera czy Zygmunta Menkesa. Uwadze miłośników sztuki nie ujdzie z pewnością dzieło Jacka Malczewskiego, należące do niezwykle ważnego cyklu w jego twórczości podejmującego tematy zsyłania polskich patriotów po klęskach powstań narodowych na daleką Syberię. Oprócz dzieł malarstwa, na aukcję wystawiony został ciekawy zbiór figur powstałych na Dalekim Wschodzie w XVIII – XX w. oraz petersburska porcelana zaprojektowana przez artystów związanych z rosyjską awangardą i konstruktywizmem.

Aukcja Sztuki Dawnej odbędzie się 6 czerwca 2013 o g. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Obiekty można oglądać na wystawie aukcyjnej od 27 maja, od poniedziałku do piątku 11-19 oraz w soboty 11-16.

Źródło: info. prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.