szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Słynna „Madonna Laboris” Roericha sprzedana za blisko 8 milionów funtów

06.06.2013

Rekordy aukcyjne, Świat

Poradnik o rynku sztuki

Nieco ponad miesiąc temu, wspominaliśmy o zbliżającej się aukcji sztuki rosyjskiej w londyńskim Bonhams. Dom aukcyjny od dawna zapowiadał sprzedaż wybitnego dzieła pędzla Nikolai Konstantinovich Roericha pt. „Madonna Laboris”. Nikt by się jednak nie spodziewał, że obraz, którego estymacja wahała się w przedziale od 800 do 1,2 miliona funtów, zostanie sprzedany za niemal 8 milionów funtów.

Malarstwo rosyjskie na współczesnym rynku sztuki radzi sobie dobrze. Cały dochód z londyńskiej aukcji, która odbyła się 5 czerwca 2013 roku, wyniósł w sumie 12,384,675 funtów.

Największy zysk wygenerowało oczywiście dzieło Nikolai Roericha zatytułowane „Madonna Laboris”. Ostatecznie obraz został wylicytowany przez telefon. Szczęśliwy nabywca cennej pracy, zgodził się zapłacić za nią 7,8 milionów funtów, dzięki czemu ustanowiono nowy rekord życiowy artysty, zaś sam obraz został najdrożej sprzedanym dziełem na rosyjskiej aukcji sztuki kiedykolwiek.

Sama historia obrazu od dawna spędzała sen z powiek kolekcjonerom sztuki. Wiadomo było, że dzieło istnieje, jednak miejsce jego pobytu owiane było tajemnicą. Wreszcie, po latach poszukiwań, specjaliści ustalili, że obraz należy do jednej z amerykańskich kolekcji sztuki.

„Madonna Laboris” (1931) wraz z dziełami „Madonną Oriflamma” (1932) oraz „Madonna Protectoris” (1933) należy do cyklu dzieł, w którym Roerich zastanawia się nad istotą niezwykłości pierwiastka żeńskiego, jaki od wieków rządzi wszechświatem. Malarz przez lata analizował temat siły bóstw kobiecych, zwierając w swoich dziełach liczne symbole i metafory. To dlatego malarstwo Roericha do dziś stanowi tak ważną gałąź badawczą dla uczonych zajmujących się ikonografią.

„Madonna Laboris” przedstawia historię apokryficznej ewangelii, którą Roerich urozmaica swoją plastyczną wyobraźnią. Malarz przedstawił scenę w której na transcendentalnych wysokościach znajduje się Raj, a w nim Bóg i Św. Piotr. Apostoł obiecuje Bogu, że tylko za dnia będzie wpuszczał przez bramy niebios dusze, podczas gdy nocą, drzwi Raju pozostaną zamknięte.

Kiedy Bóg wraz ze Św. Piotrem udają się na nocny spacer, z daleka widzą Świętą Marię Dziewicę, która stojąc nieco ponad murem Raju spuszcza w dół swój śnieżnobiały szal, po to, aby dusze mogły wspiąć się po nim. Bóg miał wówczas uśmiechnąć się i powiedzieć „Niechaj będzie”.

Dzieło Roericha jest nie tylko wspaniałą płaszczyzną do dysput nad istotą kobiecego wątku w malarstwie, ale również stanowi wyjątkową wartość artystyczną. Okazała skala obrazu, zrównoważana, harmonijna kompozycja, nasycone odcienie turkusu, ogniste elementy czerwieni i głęboka czerń – to wszystko zapewnia widzowi niesamowite doznania estetyczne.

Sprzedaż dzieła Roericha nie była jedynym rekordem, jaki padł podczas aukcji sztuki rosyjskiej w londyńskim Bonhams. Najdrożym dziełem w dorobku artystycznym Alexandera Nikolaevich Volkova, okazał się być bowiem obraz zatytułowany „Dzieci z muzykami”. Praca namalowana w 1926 roku pochodzi z okresu, który malarz określił jako „powrót do realizmu” i uważana jest za jedno z jego najważniejszych dzieł. Wynik aukcyjny zdaje się jedynie to potwierdzać: cena pracy przekroczyła 2 miliony funtów.

Jak komentował jeden ze specjalistów londyńskiego domu aukcyjnego, Giles Pepiatt, wyjątkowo dobre wyniki osiągnięte podczas wczorajszych licytacji jedynie potwierdzają mocną pozycję Bonhams pośród sektora sztuki rosyjskiej. Pepiatt zapewnił jednak, że to dopiero początek – dom aukcyjny nie zamierza spocząć na laurach, ale ustanawiać kolejne godne podziwu rekordy.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Bonhams

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.